Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odchodu Prouzy předcházely měsíce tajností. Rozhodl o jeho konci i Miloš Zeman?

Odchodu Prouzy předcházely měsíce tajností. Rozhodl o jeho konci i Miloš Zeman?

Rozhodnutí Tomáše Prouzy opustit post státního tajemníka pro evropské záležitosti přišlo náhle a mnohé překvapilo. Z pozice premiérovy pravé ruky pro otázky Evropské unie odchází do soukromého sektoru. Ještě nedávno byl přitom považovaný za horkého kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu za vyhozeného Jana Mládka. Bohuslav Sobotka rázem jakoby přišel o dva muže: klíčovou spojku s Bruselem a adepta do čela MPO zároveň.

Funkci státního tajemníka, který Česko zastupoval na evropské úrovni a naopak Evropu hájil v Česku, Tomáš Prouza opouští po třech letech. V podstatě jediný veřejný náznak, že se něco takového blíží, lze vystopovat loni v prosinci.

Právě v závěru loňského roku vyšlo najevo, že Prouza nemá už delší dobu bezpečnostní prověrku, kterou pro výkon funkce podle zákona potřebuje. On sám situaci tehdy bagatelizoval a mluvil o kampani, o něco později ale žádost o její udělení sám stáhl. To byl hlavní důvod, proč zbystřit.

O Prouzovi se i proto začalo hlasitě mluvit jako o možném nástupci Jana Mládka v čele ministerstva průmyslu a obchodu, kde by žádnou prověrku nepotřeboval. Navíc ho předcházela pověst ambiciózního muže, který se rozhlíží po ryze politické funkci, a platil za velkého spojence premiéra Sobotky, kterému by pomoc s obsazením „zdivočelého“ ministerstva relativně krátce před volbami přišla vhod. Že Prouza dirigoval digitální agendu, kterou odvolaný Jan Mládek k nelibosti premiéra do značné míry přehlížel, jako by byla jen příjemná tečka na závěr.

Proč teď?

Do poměrně jednoduché matematiky ale vstoupil prezident Miloš Zeman. O Prouzovi a jeho znalostech průmyslu hlasitě zapochyboval a skrze svého mluvčího pustil do světa ještě ostřejší útok. V tuto chvíli zřejmě začal své šance naopak přehodnocovat sám státní tajemník.

Prouza přiznal, že nabídku ze soukromé sféry dostal už na konci minulého roku. „Po delším váhání jsem se rozhodl ji přijmout. Poslední dva měsíce jsem proto činil všechny kroky potřebné k hladkému předání mé agendy,“ upřesnil.

Může to jednoduše vypadat, že Prouza spolu s Bohuslavem Sobotkou pochopili, že dveře na ministerstvo jsou zkrátka zavřené (čemuž odpovídá i premiérovo překvapivé únorové rozhodnutí oznámit kandidáta na ministra až po sjezdu ČSSD – tedy tak, aby bylo dost času najít někoho, kdo na Hradě projde).

A nejspíš už sám v soukromí si státní tajemník dost možná uvědomoval, že pro nadšeného stoupence unie není nejlepší doba. EU je stále víc něčím, proti čemu se čeští politici kriticky vymezují, k vítězství ve volbách směřuje Andrej Babiš, který Brusel považuje za zbytečnou brzdu, a do třetice sám předseda ČSSD Sobotka vzkazuje komunistům, že by jim po volbách klidně otevřel dveře do vlády. Těm komunistům, kteří pro Evropskou unii rovněž nemají slova chvály. Za této situace je nabídka ze soukromého sektoru – v případě Tomáše Prouzy jistě ne nijak špatně placená – zkrátka dost lákavá. 

Křeslo po Prouzovi zůstane prázdné

Prouzovu agendu od dubna přebere šéf odboru koordinace evropských politik Jan Král. A tak to zřejmě zůstane. Není pravděpodobné, že by se teď zajímavé místo podařilo plnohodnotně obsadit někým novým. Sám Prouza o budoucnost své dosavadní agendy obavy nemá. „Po více než třech letech za sebou na Úřadu vlády zanechávám silný profesionální tým, který je schopen efektivně koordinovat evropskou politiku vlády, chránit naše klíčové národní zájmy a aktivně provazovat evropská, zahraničně-politická a hospodářská témata,“ píše.

Klíčová témata Prouzův tým jistě zvládne i bez něj, skutečný důvod ale v tomto ohledu nejspíš bude o poznání jednodušší: podzimní volby. Post státního tajemníka podléhá služebnímu zákonu a cesta na něj vede jedině skrze výběrové řízení. K tomu normy vyžadují roky zkušeností na odpovídající pozici i zmiňovanou bezpečnostní prověrku. ČSSD má v měsících před volbami palčivější problémy, než hledat někoho, kdo by sítem prošel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek