Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odhalit tok ruských peněz pro české extremisty je téměř nemožné, tvrdí expert. Pomáhá jim i Čína

Odhalit tok  ruských peněz pro české extremisty  je téměř nemožné, tvrdí expert. Pomáhá jim i Čína

Nejen ruští oligarchové zřejmě podporují prostalinistické aktivisty v Evropě. Podle experta na extremismus Miroslava Mareše ale prostředky často proudí i jinými a rafinovanějšími cestami než na běžné účty aktivistů. Upozorňuje, že zahraniční ovlivňování české politiky se navíc může dít i veřejně a za souhlasu těch nejvyšších míst.

Deník New York Times informoval o tom, že ruský oligarcha Konstantin Malofejev finančně podporuje různé proruské aktivisty napříč Evropou. Potvrdil to i Čech a člen KSČM Ladislav Kašuka, kterému peníze od vlivného Rusa na účet přišly a který za ně pořádal proruské demonstrace. Na podezřelé finanční toky se přitom přišlo náhodou. Hackeři se totiž nabourali do počítače Bělorusa Alexandra Usovského, který byl Malofejevovým prostředníkem a s aktivisty komunikoval.

Odhalení podpory byla spíše náhoda, nedá se na to přijít

Je pravděpodobné, že bez hackerů by k odhalení transakcí vůbec nedošlo. Jak potvrzuje expert na extremismus z Masarykovy univerzity Miroslav Mareš, tak šance legálně odhalit podobné operace je skutečně velmi omezená. „Zatím se na to přichází spíš náhodou a nebo se to odhalí prostřednictvím zpravodajských služeb. Problém ale je, že na samotném posílání peněz z jednoho účtu na druhý není nic trestného, není zakázáno posílat peníze z Ruské federace. A proto není moc legálních prostředků, jak na podobnou podporu přijít. Mezi jiné způsoby jak to zjistit, patří třeba hacking, ale to už je nelegální prostředek,“ uvádí pro INFO.CZ Mareš.

Přestože o množství podobných finančních transakcí nikdo neví, Mareš nevylučuje, že podpora přichází i jinými způsoby. Ty bývají ovšem podobně náročně odhalitelné. „Já si myslím, že možná spíš existují jiné kanály, ale to mohu jen spekulovat, protože se to nedaří moc potvrzovat.  Část financí může jít přes ty oligarchy a něco může jít prostřednictvím kanálů tajných služeb nebo nějakou formou kvazi-obchodních společností a podobně. Tady můžeme pouze odhadovat, ale jasné důkazy o tom nemáme,“ doplňuje Mareš.

V Česku sílí také vliv Číny, která to nemusí ani dělat potají

Rusko přitom nemusí být jediné, které do Česka tajnými cestami posílá peníze na svoji lepší sebereprezentaci. Ovlivňování ze zahraničí přichází možná i z dalších zemí. „Samozřejmě sem peníze mohou téct i odjinud, ale je otázka, za jakým účelem. I Spojené státy u nás podporují řadu nevládních organizací. Ale jestli bychom se měli zaměřit jen na podporu, která je riziková, tak je možné, že se tady pohybují například peníze z arabského prostoru. Ty mohou putovat na podporu nějakých domácích islamistických nadací včetně některých aktivit konvertitů na našem území z hlediska šíření dogmatického pojetí islámu. A můžeme třeba také mluvit i o ovlivňování české politiky čínským byznysem. To se děje v poslední době, kdy pozorujeme takové větší upnutí části české politiky a obchodu na Čínu,“ vysvětluje expert na extremismus.

Pokud mají ruští oligarchové snahu ovlivňovat nálady v české společnosti, neměli bychom se bát i toho, co údajně potkalo Spojené státy a Francii? Nepokusí se Rusko příští rok nějakým způsobem ovlivňovat české prezidentské volby? „Vyloučit se to nedá, ale nemyslím si, že by to bylo podobnou formou jako mělo být to údajné hackování ve Francii nebo v USA. Myslím, že Rusko to tady u nás zas tak moc nepotřebuje. Tady je tak velký počet pro-kremelských dobrovolníků, že stimulovat to ještě dalšími pobídkami moc nemá smysl. To je taková relativně specifická česká pozice. Tady řada lidí ve prospěch těch soudobých ruských zájmů pracuje dobrovolně,“ dodává Mareš.  

Někteří Češi peníze z Ruska dostávají, jiní je posílají na podporu IS

Česko přitom není žádným „chudáčkem“, aby peníze ze zahraničí jen přijímalo. Jak dokazuje jeden odhalený případ z poloviny května, i Češi posílají do zahraničí finance na podporu různých skupin. Tajné služby zjistily, že minimálně jednou někdo z Česka odeslal peníze na účet spojený s Islámským státem. Situace to tehdy dle analytiků byla spíše výjimečná, byl to tehdy první odhalený případ podobné transakce. Jak se ovšem tenčí prostředky, kterými IS disponuje, dá se očekávat, že finance poputují podobnými cestami častěji.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek