Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamurovo účetnictví zase skřípe. SPD utratila miliony, na účtu zůstala nula a hrozí pokuta

Okamurovo účetnictví zase skřípe. SPD utratila miliony, na účtu zůstala nula a hrozí pokuta

Opakuje Tomio Okamura scénář z hnutí Úsvit přímé demokracie? Z účtu nynějšího Okamurova uskupení Svoboda a přímá demokracie odešlo v krátké době téměř 7,5 milionu korun jako platba za analytickou činnost a mediální poradenství. To jsou shodou okolností stejné služby, na které uzavřel Okamura sám se sebou smlouvu v Úsvitu, který se kvůli sporu o peníze následně rozpadl. SPD teď kvůli jejímu postupu hrozí pokuta od úřadu dozorujícího kampaně. Na případ upozornily Deník Referendum a Seznam Zprávy.

Okamurovo hnutí převedlo peníze ze zvláštního účtu, na nějž chodí příspěvky od státu, 19. ledna na transparentní volební účet. Z něj následně v několika platbách poslalo téměř 7,5 milionu  za „analytickou činnost“ a za „mediální zastoupení a poradenství v oblasti PR“.

Mluvčí SPD Michaela Dolenská tvrdí, že jde o platbu za průzkumy veřejného mínění v době předvolební kampaně.

„Na základě smluv byly prováděny interní průzkumy, podle kterých hnutí SPD korigovalo volební kampaň a připravovalo kroky k oslovení voličů. Hnutí SPD nemohlo vycházet z průzkumů, které byly zveřejňovány ve veřejných médiích. Tyto průzkumy se v případě SPD prokázaly jako zcela chybné a je zřejmé, že buď tyto agentury nepracovaly dobře, nebo tyto výsledky ovlivňovaly. Zajištění konkrétních informací o volebním potenciálu, jeho vývoji a preferencích bylo tedy nezbytné zajistit interně,“ vysvětlovala Deníku Referendum.

„Smlouvy, podepsané 3. července 2017, má SPD k dispozici a je připravena je předložit oprávněným kontrolním orgánům. Splatnost byla smluvně dohodnuta za celou dobu spolupráce, a to do konce ledna 2018,“ dodala Dolenská.

Volební účet SPD

Bezprostřední problém teď plyne odjinud: SPD zbylých zhruba 600 tisíc převedla na svůj druhý účet, takže na tom volebním byla několik dní nula, což je porušením zákona. Až v úterý hnutí poslalo 630 tisíc zpět. I proto se o milionové převody začal zajímat Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. SPD hrozí pokuta až půl milionu korun.

1080p 720p 360p
Tomio Okamura. Co dělal před vstupem do politiky?

„Úřad se tím bude zabývat v řádu dnů. Volební zákon umožňuje stranám využívat prostředky na volebním účtu pouze k úhradě nákladů na volební kampaně. Prostředky, které takto do 90 po skončení kampaně nevyužijí, musí na účtu zůstat ležet netknuté. Strany si mohou převést tyto prostředky na své účty nejdříve po 180 dnech. Převod před uplynutím lhůty je přestupkem,“ komentoval pro Seznam Zprávy člen úřadu Jan Outlý.

Úřad bude zjišťovat také to, kam peníze šly a komu SPD za služby zaplatila. Celý případ připomíná kauzu kolem předchozího Okamurova hnutí Úsvit přímé demokracie. I ta platila miliony za mediální poradenství. Smlouvu na něj uzavřel Okamura sám se sebou. Další miliony šly firmě sídlící dle obchodního rejstříku v rozpadlé zahradní chatrči.

Úsvit kvůli tomu Okamuru a místopředsedu Radima Fialu vyloučil ze svých řad. Ačkoli první jmenovaný opakovaně tvrdí, že se „neobohatil ani o halíř“ a konstatuje, že machinace s penězi Úsvitu neměly policejní dohru, jeho někdejší kolegové nabízejí odlišný pohled. Podle nich – jmenovitě například Marka Černocha – bylo od začátku Okamurovým cílem stranu vytunelovat, kvůli čemuž například koncentroval moc a kontrolu nad partají takřka výhradně u sebe.

Okamura s Fialou následně založili SPD, kde podobnou taktiku vlády ovlí i teď. Ostatní poslanci za stranu prakticky nekomunikují a nejsou vidět.

Zatímco Úsvit postupně ztrácel podporu voličů a v loňských sněmovních volbách ani nekandidoval, SPD obsadila čtvrté místo a získala 22 poslaneckých křesel. Díky tomu jí přiteče i více peněz od státu. Za čtyři roky získá 173 milionů korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek