Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamurův černý kuň do čela bezpečnostního výboru? Poslanec Koten zhusta šířil hoaxy a konspirace

Okamurův černý kuň do čela bezpečnostního výboru? Poslanec Koten zhusta šířil hoaxy a konspirace

SPD Tomia Okamury přichystala poslancům zajímavý oříšek. Uskupení navrhlo do čela bezpečnostního výboru sněmovny poslance Radka Kotena, svého lídra kandidátky na Vysočině. Špičky SPD rovnou dodaly, že jde o člověka bez „bezpečnostních“ škraloupů a vazeb na Rusko či USA. Kotenova digitální stopa ovšem ukazuje opak: poslanec sdílel a šířil po síti hoaxy a konspirační teorie a pro práci v čele výboru řešícího vnitřní i vnější bezpečnost Česka má – přinejmenším – velký handicap. Naznačuje to souhrn, který zveřejnil analytik Roman Máca.

„Klidně ho kontaktujte, odpoví vám na vaše otázky,“ vyzval novináře sebevědomě lídr hnutí SPD Tomio Okamura, když se ho začali vyptávat na Kotenovy názory. Proti následujícím dotazům na vazby poslance na Rusko nebo na jeho zálibu v konspiracích už se Okamura rázně ohradil. Riziko spojené s prací Kotena v čele bezpečnostního výboru je ale 24 hodin po této pondělní epizodě ze sněmovny o něco jasnější. 

Analytik think-tanku Evropské hodnoty Roman Máca přímo upozorňuje na to, že je Koten „vyznavač konspiračních teorií a internetových hoaxů“. Dal si tu práci, že Kotenovo počínání na sociálních sítích podrobně zmapoval.

Máca poukázal na fakt, že Koten sdílel na sociálních sítích často příspěvky serveru Aeronet, který je v českém internetovém prostoru považovaný za jeden z nejvýraznějších dezinformačních webů. Anonymně provozovaný web ignoruje zásady novinářské práce a sdílí neověřené informace nebo přímo účelové lži. Nelze si nevšimnout, že zaměření serveru je jasně proruské. Přesto poslanci Kotenovi hraje do noty. 

Například 27. února 2017 Koten na facebooku sdílel video o výbuchu ve francouzské jaderné elektrárně s tím, že skutečnost je zcela jiná, než tvrdí oficiální zdroje. Šířil tak poplašnou zprávu, před kterou varoval i samotný Státní úřad pro jadernou bezpečnost. „Na Kotenovo video jsem upozornil ve svém předchozím článku a následně tak dochází, jak už to u členů SPD bývá zvykem, v tichosti k jeho smazání,“ píše na svém blogu na iDnes.cz Máca.

Z dalších příspěvků Kotena, které Máca zachytil, jen stručně:

  • Šířil zprávu, že Česká televize učí děti, že nikáby jsou skvělá věc.
  • Sdílel, že hrozí militarizace policie jako „procesního prvku NWO (New World Order – Nový světový řád, pozn. redakce)“.
  • Tvrdil, že průzkumy veřejného mínění lžou, což opíral o známý paranoidní článek zmíněného Aeronetu.
  • 11. září 2001? Podvod...
  • S obavami poukázal na to, že mikrovlnky jsou „tajné vraždící stroje“.
  • Například s dovětkem „vlastizrádný plán“ poukázal na údajně připravované povstání imigrantů.

„Pokud bude Radek Koten zvolen na pozici předsedy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, vnímám to jako velký problém. Jedná se o velmi důležitý výbor, který se zabývá bezpečností státu, a není v pořádku, aby v čele seděl někdo, kdo šíří dezinformace, hoaxy a tvrdí, že takové události jako teroristický útok z 11. září byla jedna velká lež,“ uvedl Roman Máca pro INFO.CZ. „Pevně věřím, že ostatní politické strany vezmou rozum do hrsti a pana Kotena na tuto pozici nepodpoří,“ doplnil. 

Evropské hodnoty k tomuto tématu vydaly i tiskovou zprávu. „Závěrem lze konstatovat, že pan poslanec Koten je absolutně nekvalifikován na pozici předsedy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, a to zejména díky tomu, že systematicky a proaktivně šíří ty nejhrubší lživé konspirační teorie a dezinformace. Česká kontrarozvědka BIS ve svých výročních zprávách varuje před ruskými dezinformačními aktivitami, které pan poslanec Koten přímo naplňuje. Jeho aktivity přímo napadají strategické bezpečnostní zájmy České republiky dle platné Bezpečnostní strategie ČR, tudíž by zvolení pana poslance do čela bezpečnostního výboru bylo nebezpečným krokem,“ stojí ve zprávě Evropských hodnot.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek