Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olomoucký kraj má hejtmana, Ústecko křehkou koalici bez účasti vítěze

Olomoucký kraj má hejtmana, Ústecko křehkou koalici bez účasti vítěze
 

Až měsíc po říjnových krajských volbách se poprvé sešlo zastupitelstvo Olomouckého kraje. Hejtmanem zvolilo Oto Koštu z hnutí ANO. Na severu Čech naopak vítězné uskupení vicepremiéra Babiše přišlo o Ústecký kraj, kde vznikla křehká trojkoalice bez jeho účasti. Volby tam definitivně platí – tamní soud zamítl i poslední stížnost.

Hnutí ANO v Olomouckém kraji sestavilo koalici spolu s ČSSD a ODS. Košta zastupitelům řekl, že hodlá zlepšit dopravní infrastrukturu a snižovat zadluženost kraje. Za prioritu považuje také investice. 

V Ústeckém kraji skončí vítěz v opozici

Po dlouhém jednání s KSČM hnutí ANO na severu Čech v krajské vládě nebude. KSČM nakonec vytvoří koalici s ČSSD a SPD-SPO. V zastupitelstvu budou mít nejtěsnější většinu jednoho hlasu. Komunisté dali spolupráci zelenou navzdory vidině silné opozice.

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš neskrýval rozhořčení a v rozhovoru pro deník Právo se proti takovému výsledku ohradil: „Obešli nás a podvedli, i když nám říkali, že s námi koalici vytvoří. Je to neskutečná prasárna, když společně s námi mohla KSČM pohodlně vytvořit většinovou koalici. Navíc jsme komunistům nabídli nejen hejtmana, ale i většinu v radě.“

„Je to neskutečná prasárna, když společně s námi mohla KSČM pohodlně vytvořit většinovou koalici."
Andrej Babiš pro deník Právo

Bubeníček ale s tvrzením ministra financí nesouhlasí: „Jednak to byla (Od ČSSD a SPD-SPO) dlouhodobá stejná nabídka, nabídky (od ANO) se měnily, druhý takový moment byl, že více známe budoucí kolegy zastupitele z této strany. Budoucí kolegové zastupitelé z hnutí ANO jsou pro nás většinou neznámé osobnosti. A samozřejmě jsme nemohli opomenout neustálou kritiku špatné práce od lídra hnutí ANO,“ uvedl pro ČTK.

Podle slov Richtera, krajského předsedy hnutí ANO, nebylo jednání KSČM překvapivé: „Byli jsme do této pozice pasováni záhy. Věděl jsem, že se řítíme do opozice. Nemám s tím problém. Naopak, oni budou muset vysvětlovat a je to stáhne ke dnu. Nás ne.“

Ústecký kraj není jediný, kde se vítězné ANO nedostalo do vládní koalice. V Plzeňském, Královehradeckém a v Pardubickém kraji koalici sestavila ČSSD. 

Dojednané koalice jednotlivých krajů:
Středočeský (ANO; STAN; ODS; TOP 09) Jihočeský (ČSSD; ANO; Jihočeši 2012), hejtmanem je Jiří Zimola (ČSSD) Plzeňský (ČSSD; ODS; Starostové a Patrioti; Koalice pro kraj) Karlovarský (ANO; ODS HNHRM, Piráti; SPO) Ústecký (KSČM; ČSSD; SPD-SPO) Liberecký (SLK; ANO; ČSSD; ODS) Královehradecký (ČSSD; ODS; Koalice pro Královehradecký kraj; Starostové a Východočeši; TOP 09) Pardubický (ČSSD; Koalice pro Pardubický kraj; ODS; STAN), hejtmanem je Martin Netolický (ČSSD) Vysočina (ČSSD; ANO; ODS; Starostové pro Vysočinu), hejtmanem je Jiří Běhounek Jihomoravský (ANO; ČSSD; Starostové pro Jižní Moravu; TOP 09; Žít Brno) Olomoucký (ANO; ČSSD; ODS) Zlínský (KDU-ČSL; ANO; STAN; ODS), hejtmanem je Jiří Čunek (KDU-ČSL) Moravskoslezský (ANO; KDU-ČSL; ODS)

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek