Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostrá reakce Česka na německé mýtné. Sobotka zvažuje žalobu

Ostrá reakce Česka na německé mýtné. Sobotka zvažuje žalobu

Jako nestandardní a neférové k občanům Evropské unie vnímá česká vláda chystané zavedení mýtného na německých dálnicích. Premiér Bohuslav Sobotka se už nechal slyšet, že by se Praha mohla přidat k žalobě, kterou chce v souvislosti s rozhodnutím podat k Soudnímu dvoru Evropské unie Rakousko. 

Zavedení mýtného pro osobní vozy by podle dnešního rozhodnutí německé vlády mohlo začít platit už v roce 2018 nebo 2019. Výhrady proti němu má hned několik zemí. Za desetidenní mýtné, které by pravděpodobně využívala i řada Čechů, by řidiči platili v závislosti na množství emisí v rozmezí od 2,5 do 25 eur (68 až 675 korun). Nejdražší roční mýtné pak bude stát 130 eur.

Sobotka uvedl, že návrh není fér pro ostatní státy, protože umožní Němcům získat zpět zaplacené mýto formou slevy na dani. "Poplatky by tak fakticky zaplatili pouze cizinci. Cílem naší vlády je v této věci chránit práva českých občanů i podnikatelů. V EU musí nadále platit spravedlivá a rovnocenná pravidla pro všechny státy i občany," uvedl Sobotka.

Ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) Sobotka požádá, aby vypracoval analýzu ke vzniklé situaci. „Finální podobu zákona jsme dosud neměli k dispozici. Počkáme na právní analýzu toho, jak je zákon napsán a podle toho se dále rozhodneme. Pokud by návrh byl diskriminační, postavíme se proti němu," uvedl Ťok pro INFO.CZ.

Návrh, s nímž už vyjádřila souhlas Evropská komise, vychází z toho, že Berlín může německým řidičům náklady na poplatky kompenzovat v závislosti na tom, jak ekologickým vozem jezdí. Majitelé aut s velmi nízkými emisemi tak nyní získají ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na mýtném. I tento postup ale některé země osmadvacítky považují za diskriminační.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek