Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pád dítěte z vlaku: Svědek si všiml letícího předmětu. Dveře se otevřely až potom, tvrdí

Pád dítěte z vlaku: Svědek si všiml letícího předmětu. Dveře se otevřely až potom, tvrdí

Svědek, který vypovídá u olomouckého okresního soudu v případu pádu dítěte z vlaku, si prý nejprve všiml letícího předmětu z okna. Dveře se podle něj otevřely až potom. Popírá tak verzi žalobce, podle které mělo dítě vypadnout z nedovřených dveří vlaku. O pádu dítěte z okna se mluvilo i po nehodě, vyšetřování to nakonec vyloučilo. Před soudem se zodpovídá průvodčí a vlakvedoucí z usmrcení z nedbalosti, které podle žalobce nedohlédly na uzavření dvěří.

Neštěstí se stalo na trase z Luhačovic do Prahy na konci července 2016. Vlak podle obžaloby vyjel s neuzavřenými dveřmi. Kvůli zrychlování soupravy na trati mezi hlavním nádražím a Štěpánovem se dveře prudce a neočekávaně otevřely. Z nich vypadla dívka, když čekala na matku a sestru, které byly na WC, uvedl žalobce Jaroslav Rašendorfer. Do osudných dveří nastoupil na poslední chvíli poslední cestující, dveře po jeho nástupu však již podle obžaloby zkontrolovány nebyly.

Svědek František Petraš v osudnou chvíli roznášel cestujícím nápoje. Se svým svědectvím vystoupil již loni v srpnu, tehdy řekl, že viděl z okna letící předmět. Dnes své tvrzení zopakoval. "Stál jsem v chodbičce opřený o okno. Najednou se něco mihlo kolem vlaku, myslel jsem, že někomu vypadla taška. Viděl jsem otevřené dveře vozu. Tam jsem našel ženu u toalety. Ptal jsem se, jestli jí vypadlo zavazadlo, a ona odvětila, že jí vypadla dcera," uvedl Petraš.

Podle něj se dveře otevřely až poté, co ten "předmět" dopadl na zem. Teprve poté prý slyšel ránu. "Domníval jsem se, že to byl pád toho zavazadla, ale to je nesmysl, to už bylo hrozně daleko. Domnívám se, že to byly ty dveře," uvedl Petraš. Podotkl, že v plné rychlosti otevřené dveře zavřel a šel hledat vlakvedoucí, v té chvíli někdo použil záchrannou brzdu. Podobně vypovídala dnes i jeho spolupracovnice, která prý zaslechla podivný zvuk, znělo to jako rána na střechu a poté se ozval hrozný křik. Až poté se ozvala podle ní rána od otevřených dveří. "Nejdřív byl křik, řev a až poté rána z otevřených dveří," vypověděla žena.

O vypadnutí dítěte z okna se mluvilo také těsně po nehodě, poté inspektoři upřesnili, že vypadlo ze dveří. Podle žalobce Jaroslava Rašendorfera verzi o pádu dívenky z okna vyloučil i její otec. "Vím, že v první fázi byla verze vypadnutí dítěte z okna. V tom kupé byly děti spatřeny, jak mávají při odjezdu vlaku. Seděl tam však otec a ten řekl, že děti odešly s matkou na WC," řekl již dříve žalobce.

Podle státního zástupce za tragédii, které se stalo na trase z Luhačovic do Prahy na konci července 2016, nese odpovědnost vlakvedoucí a průvodčí, které nedohlédly na řádné uzavření dveří. Obě svou vinu popřely, odmítly, že by šlo z její strany o laxnost či nedbalost. Obou žen se dnes zastal i strojvedoucí. "Ty dveře po kontrole byly zavřené. Když jsme vyjížděli z nástupiště, dvakrát jsem se s vlakem lámal, než jsem najel do rovné koleje. Kdyby byly dveře otevřené, už by se to projevilo," uvedl strojvedoucí s tím, že situaci kontroloval z okna.

Soud dnes vyslechl v neveřejné části také jednoho z rodičů oběti, výpověď se uskutečnila prostřednictvím videokonference. Náhradu škody po obžalovaných rodiče nepožadují, dráhy se s rodinou již mimosoudně vyrovnaly. Podle jejich zmocněnce mají zájem na řádném vyšetřování celé události a zejména toho, aby se podobná událost opakovala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek