Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pečení cukroví jen pro bohaté? Kvůli vysokým cenám už letošní Vánoce nebudou jako dřív

Pečení cukroví jen pro bohaté? Kvůli vysokým cenám už letošní Vánoce nebudou jako dřív

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i starosti, které Čechy tentokrát zcela jistě čekají. Alespoň co se týče přípravy tradičních pokrmů. Ceny potravin letos výrazně vzrostly. Týká se to zejména másla, jablek, mléka, vajec, ale i zeleniny. Tyto suroviny jsou přitom pro výrobu cukroví a dalších vánočních pochutin nepostradatelné.

Vánoční svátky patří u nás bezpochyby k těm nejoblíbenějším. Snad každá rodina chce mít v domácnosti v tomto čase vše dokonalé a perfektně připravené, včetně napečeného cukroví a dalších pochoutek. Jenže letos Čechy vyjde příprava poněkud draho. V říjnu ceny meziročně vzrostly o 2,9 procenta.

Čtvrtka másla stojí v současné době v průměru 60 korun, meziročně máslo zdražilo o polovinu a cena tak dosáhla historického maxima. Zdražovat už by dále nemělo a do Vánoc bude nejspíš stát podobně jako nyní. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to nedávno uvedli prezident Potravinářské komory Miroslav Toman a předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Rostla cena másla, vajec i ovoce

„Růst nejvíce ovlivnily ceny potravin, především zeleniny, které byly oproti loňskému roku vyšší o 10,4 procenta, a ovoce, které podražilo o 8,2 procenta. Vyšší byly i ceny vajec o 36,4 procenta, mléka o 11,4 procenta nebo čerstvého másla o 50,7 procenta,“ sdělila pro portál Echo24.cz Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Dále vzrostly i ceny pečiva a různých mléčných výrobků.

Bez másla, mléka, vajec i jablek se však tradiční Vánoce neobejdou. Například na 50 koláčků lineckého cukroví se používá přibližně 250 gramů másla a jedno vejce. Na 40 vanilkových rohlíčků je spotřeba zhruba 350 gramů másla, na 30 vosích hnízd 180 gramů másla a tři vejce.

Ti, kdo mají rádi vaječný koňak, si musejí nakoupit rovnou šest vajec na litr koňaku a dvě plechovky kondenzovaného mléka. Jak uvádí portál TN.cz, vánoční cukroví vás tedy vyjde zhruba o 40 % dráž než loni. To pro mnohé domácnosti může být zcela zásadní rozdíl a důvod zařídit si Vánoce jinak, než tomu bylo loni.