Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Platební karta pro vybrané zaměstnance Hradu s limitem 160 tisíc na den. Měl ji Forejt, kdo další?

Platební karta pro vybrané zaměstnance Hradu s limitem 160 tisíc na den. Měl ji Forejt, kdo další?

Vybraní zaměstnanci Hradu mají k dispozici platební kartu s denním limitem 160 tisíc korun. Kartou s vyraženým názvem Kancelář prezidenta republiky disponoval také někdejší hradní šéf protokolu Jindřich Forejt, jak ukázalo i kompromitující video, které vedlo ke konci Forejtovy kariéry v hradních službách. Na případ upozornil server Hlídacípes.org.

„Jindřich Forejt měl platební kartu výhradně na úhradu výdajů souvisejících se zahraniční pracovní cestou (ubytování, nutné vedlejší výdaje), pokud nebyly uhrazeny před touto cestou,“ vysvětlil serveru šéf legislativního odboru Hradu Václav Pelikán s tím, že „peněžní prostředky z platební karty nebyly součástí jeho mzdy“.

V současné době kartu využívají tři lidé – kancléř Vratislav Mynář, šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček a Tomáš Šebesta, jenž ve funkci nahradil Forejta. Ani jim se daná částka nezapočítává do mzdy, stejně jako v případě ex-protokoláře slouží peníze výhradně k pokrytí nákladů zahraničních cest.

„Čerpání finančních prostředků uživateli karet je přísně kontrolováno a tito je plně dokládají ve vyúčtování zahraničních pracovních cest, které schvaluje ředitel příslušného útvaru nebo vedoucí Kanceláře prezidenta republiky,“ uvedl Pelikán pro Hlídacípes.org.

O tom komu a zda bude karta přidělena, rozhoduje kancléř Vratislav Mynář. Doplňování prostředků na účet má na starosti ekonomický odbor Hradu. „Jedná se o běžné provozní výdaje z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky,“ objasnil Pelikán původ peněz na speciálním účtu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek