Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plzeňský kraj tibetskou vlajku nevyvěsí, rozhodli zastupitelé. Ukrajinská taky neprošla

Plzeňský kraj tibetskou vlajku nevyvěsí, rozhodli zastupitelé. Ukrajinská taky neprošla

Tibetskou vlajku 10. března Plzeňský kraj nevyvěsí, rozhodli po delší debatě krajští zastupitelé. Vlajku kraj vyvěšoval, když byla u moci ODS - v letech 2006 až 2008. Následující vedení kraje z ČSSD a KSČM, které vlajku již nevyvěšovalo, podporovalo blízké kontakty s Čínou a uzavřelo partnerství s čínským regionem. Tyto kontakty pokračují i nyní. V současnosti vede kraj koalice ČSSD, ODS, Starostové a patrioti a Koalice pro Plzeňský kraj.

Vyvěšení vlajky navrhl Martin Baxa z ODS. Hlasovalo pro něj 18 z 42 přítomných zastupitelů. V hlasování nebyla koalice jednotná, řada sociálních demokratů se zdržela hlasování. Zastupitel ČSSD Jiří Struček navíc neúspěšně navrhl, aby se tedy na krajském úřadě vyvěšovala i ukrajinská vlajka.

Dosud o vyvěšování vlajky, která symbolicky připomíná povstání Tibeťanů proti čínské okupaci v roce 1959, rozhodovala rada kraje. Hejtmanovi Josefu Bernardovi (ČSSD) ale podle jeho slov připadalo nefér, aby o poměrně závažném symbolickém aktu rozhodla za celý kraj jen rada. Symbolický akt podpořili například opoziční zastupitelé TOP 09, lidé z ODS či Starostové a patrioti.

Proti vyvěšení tibetské vlajky se tradičně postavili zejména komunisté. Vyvěšování vlajky je podle Karla Šidla z KSČM ideologický a demagogický nástroj a opakovaný pokus a hlad mnichů po návratu moci a středověkému otrokářskému řádu v Tibetu. Vyvěšení vlajky zpochybnil i zastupitel ANO Vladimír Kroc. Symbolické vyvěšení podle něj ničemu neprospěje. Uvítal by ale, kdyby kraj pomohl Tibeťanům například tím, že pomůže vystudovat nějakému tibetskému lékaři či učiteli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek