Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po problémech opět otevřeno. Národní galerie má novou ochranku

Po problémech opět otevřeno. Národní galerie má novou ochranku

O víkendu cloumali návštěvníci dveřmi šesti objektů Národní galerie v Praze marně, kvůli sporům s firmou zajišťující bezpečnostní ostrahu objektů bylo zavřeno. Vedení galerie ale pohotově podepsalo smlouvu s novou agenturou a opět otevírá. Ministerstvo kultury se chystá prověřit další spolupráci svých příspěvkových organizací s danou ostrahou.

Národní galerie (NG) a bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, která hlídala objekty NG od října, spolu vedly spor o peníze, kdy ostraha tvrdila, že jí protistrana dluží. Proti tvrzením ředitele galerie Jiřího Fajta, že při její ostraze byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky, se ohrazuje. Chce se bránit právními kroky. NG naopak říká, že firma neplnila své závazky a veškerá její pochybení má zdokumentována. Pokud by firma nevypověděla smlouvu, byl Fajt připraven ji ukončit.

V průběhu letošního roku NG vypíše veřejnou soutěž na novou bezpečnostní agenturu. Galerie do nového tendru podle Fajta začlení požadavky na kvalifikační předpoklady pro bezpečnostní službu, které v předchozí smlouvě chyběly. V 90. letech zajišťovali ostrahu NG její zaměstnanci, později se začaly tyto služby zajišťovat zvenčí; podle Fajta to služby prodražuje. Je zastáncem předchozího modelu, neboť galerie tak může své zaměstnance efektivněji úkolovat. Nepředpokládá ale, že by mohl počet zaměstnanců natolik zvýšit, aby to bylo možné.

Národní galerie hospodaří se šesti historickými budovami, spravuje na 400 000 uměleckých děl v hodnotě stovek miliard korun. Celkem si loni přišlo její výstavy i stálé expozice prohlédnout více než 700 000 lidí. K nejoblíbenějším stálým expozicím patří Veletržní palác s moderním a současným uměním a Anežský klášter, kde se vystavuje středoevropské středověké umění.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek