Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po skončení intervencí jsme čekali větší výkyvy koruny, potvrdil Rusnok

Po skončení intervencí jsme čekali větší výkyvy koruny, potvrdil Rusnok

Česká národní banka čekala po ukončení režimu devizových intervencí větší výkyvy kurzu koruny. Ty údajně ale ještě mohou nastat. V pořadu portálu iDnes.tv Rozstřel to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

„Množství korun, které nakoupili hráči na trhu, je obrovské a je jasné, že hledání dlouhodobější rovnováhy kurzu bude trvat déle a může dojít k silnějším výkyvům,“ uvedl. Dále řekl, že současná úroveň kurzu koruny je potvrzením toho, že intervence zafungovaly. Koruna se nyní obchoduje kolem 26,50 Kč/EUR.

„Vlastně se zdá, že intervence nejen pomohly oživení ekonomiky, ale pomohly i přiblížit se z hlediska ostatních ukazatelů stavu, kdy se koruna blíží nějakému rovnovážnému kurzu. Tedy kurzu, který nebude prohlubovat nerovnováhy v ekonomice," uvedl Rusnok. Upozornil, že podle řady výpočtů byla koruna před intervencemi v listopadu 2013 nadhodnocená. „A nedávné výpočty ukazují, že rovnovážná úroveň koruny není příliš vzdálená tomu intervenčnímu kurzu," dodal.

Před intervencemi v listopadu 2013 se koruna obchodovala pod hranicí 26 korun za euro. Intervence, který měly za cíl držet korunu nad hranicí 27 Kč/EUR, ukončila ČNB minulý týden.

Kritiku devizových intervencí Rusnok odmítl. Uvedl, že sám by v té době pro ně zřejmě hlasoval. Kritiky intervencí jsou například prezident Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus. „Pět procent oslabení kurzu po zahájení intervencí je absolutní přecenění vlivu kurzu na ekonomiku. To nemůže pohnout strukturou ekonomiky a ani nemohlo," uvedl guvernér.

Od zahájení intervencí do konce února ČNB intervenovala na devizovém trhu v objemu zhruba 1,5 bilionu korun, celkové odhady hovoří o dvou bilionech korun. Devizové rezervy jsou tak aktuálně zhruba 70 procent HDP. Rusnok k tomu podotkl, že ČR patří k zemím, které mají velké devizové rezervy. Ty podle něj nyní mimo jiné pomáhají chránit korunu před spekulativními útoky. „Dává nám to větší bezpečí," uvedl.

ČNB devizové rezervy také investuje, kupuje státní dluhopisy Německa, Nizozemska nebo Francie. Část má i v dolarech, kanadských dolarech, britských librách a švédských korunách. Zlato centrální banka nyní nenakupuje.

Rusnok dále řekl, že jsou celkem centrální bankou vydány asi tři biliony korun, z toho zhruba 600 miliard korun je v hotovosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek