Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pochybností přibývá. Prezidentská kancelář žádné doporučení pro Liglass neměla

Pochybností přibývá. Prezidentská kancelář žádné doporučení pro Liglass neměla

Důkazů o tom, že prezident Miloše Zeman neměl v ruce žádný dokument pro doporučení české firmy Liglass Trading CZ svému kyrgyzskému protějšku, přibývá. Také kancléř Vratislav Mynář trvá na tom, že mu podnik doporučilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Čím dál více se ale potvrzuje, že zřejmě jediným podkladem, který prezidentská kancelář o firmě měla, představuje doporučující dopis MPO. Ten ovšem vznikl na žádost samotného Liglassu.

Další rozpory v příběhu, který vypráví prezidentská kancelář, přinesla odpověď na žádost studenta Josefa Vacka o poskytnutí dokumentace k případu. Z té vyplývá, že žádný dokument z ministerstva, který by prezidentské kanceláři doporučoval českou firmu, kancelář k dispozici nemá. Informoval o tom dnes server Neovlivní.cz.

O tom, že jediným dokumentem ze strany MPO je pouze doporučující dopis, mluvil v rozhovoru pro INFO.CZ už před časem i náměstek resortu Vladimír Bärtl. Ten přímluvu na žádost firmy psal. Popřel také, že by existoval nějaký seznam, na jehož základě by Zeman doporučoval kyrgyzskému prezidentovi právě Liglass. „Domnívám se, že těmito podklady pan prezident myslí skutečnost, že MPO vydalo firmě podpůrný dopis,“ odkazuje opět k jedinému dokumentu.

Na otázku, zda se o firmě bavil s někým z prezidentské kanceláře, říká Bärtl, že si na nic takového nevzpomíná. „Nevylučuji, že nějaká komunikace mezi MPO a KPR ve smyslu, že jsme byli firmou požádáni o podpůrný dopis proběhla, nemáme o tom ale žádné záznamy,“ dodává.

Právě přímluva kancléře Vratislava Mynáře vzbudila kontroverzi ohledně spíše neznámé firmy Liglass Trading CZ, která získala v Kyrgyzstánu obří zakázku na dostavbu kaskády vodních elektráren. Ukázalo se, že za firmu lobboval na prezidentském setkání i Miloš Zeman. Přibývající nejasnosti vzbudily velkou pozornost i ve středoasijské zemi. Voda patří mezi její klíčové zdroje.

Fakt, že by strategický projekt zvládla po ruským státem vlastněném podniku RusHydro dostavět v oboru neznámá česká firma, zpochybňují i někteří kyrgyzští politici. Podle části z nich dokonce smlouva skončí. „Dohoda bude na sto procent zrušena. O tom by neměly být žádné pochybnosti,“ uvedl pro INFO.CZ Edil Baisalov, bývalý vedoucí kanceláře přechodné prezidentky Rozy Otunbayevy. Před firmou už dříve hlasitě varovalo i kyrgyzské ministerstvo zahraničí.

Rozhodující nyní bude konec srpna. Do té doby má firma vyplatit RusHydro částkou 37 milionů dolarů. Pokud peníze nedá dohromady, jak kritici naznačují, Kyrgyzstán smlouvu zruší. O dobrém stavu firmy přitom nesvědčí ani její kyrgyzské sídlo. Jak zjistil redaktor Aktuálně.cz, jeho kancelář je prázdná. Firma se z moderní budovy tento týden přestěhovala jinam. Podle svědků proběhl celý přesun velmi rychle.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek