Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivná daňová reforma sociálních demokratů. Bohatým bere, chudým (ne)dává. Podívejte se, co by přinesla

Návrh sociálních demokratů na zdanění lidí s vyššími příjmy novými daňovými sazbami budí vášně. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odráží kritiku a tvrdí, že kalkulačka, na které si můžete spočítat, co by pro vás změna znamenala, má obrovský úspěch. Lidé si samozřejmě chtějí zjistit, co by jim reforma přinesla. Při tom se ale potvrzuje, co říkají kritici. Podle nich novinka vezme tisíce, aby rozdala stovky. My jsme vyzkoušeli, jaký by měla dopad na běžné lidi, a zjistili jsme, že pro rodiny s nízkými příjmy žádnou citelnou změnu nepřinese. 

Přestože je v Česku průměrný plat 27 220 korun, většina na něj nedosáhne a platy se nejčastěji pohybují spíše kolem 22 tisíc. Bezdětnému muži – například Honzovi, který si vydělá 20 tisíc hrubého, přijde nyní na účet 15 850 korun čistého. Je ještě mladý a žije po ukončení střední školy u rodičů, takže nemá vysoké životní náklady. Pokud by ČSSD zavedla progresivní daň, jak navrhuje, vydělal by 16 654 čistého, tedy o 804 korun víc.

Navrhované změny
ČSSD chce oživit progresivní zdanění a zavést čtyři daňová pásma. Do příjmu 30 tisíc korun měsíčně by měla být sazba 12 procent. Naopak u výdělků nad 50 tisíc korun měsíčně by daň měla být 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Sazby daně by podle výše zisku měly být 14, 19 nebo 24 procent.

Život jde dál, Honza se oženil a s manželkou Evou, která je učitelka na základní škole, má dvě malé děti. Mladý pár si taky pořídil vlastní bydlení na hypotéku, splácí měsíčně 7 tisíc korun. Kromě nákladů na děti mají vyšší výdaje na bydlení. Eva pobírá 6 111 korun rodičovského příspěvku. V současnosti dostane díky slevám na dani Honza 20 654 korun čistého.

Jaké změny mladou rodinu čekají po reformě z dílny sociálních demokratů? Odpověď je docela překvapivá: Vůbec žádné. Podle kalkulačky ČSSD se totiž kvůli slevám na dani na manželku a děti Honzův čistý příjem nemění.

Pro koho je tedy navrhované progresivní zdanění výhodné? Podle návrhu to vypadá, že se politika ČSSD nezaměřuje na rodiny s dětmi. Užitečná by byla pouze pro bezdětné lidi s nižšími nebo průměrnými příjmy, kteří si ale i tak polepší jen o pár stovek. Trošku lépe by z toho vyšel Honza, kterého povýšili a vydělává teď 35 tisíc hrubého a manželka se vrátila do práce. To by jim přineslo 1 206 korun. Pokud by ale manželka byla ještě na rodičovské dovolené, vyčíslená změna pro tuto rodinu by činila jen 106 korun.

Dopady změn navržených ČSSDDopady změn navržených ČSSDautor: Info.cz

Pojďme se podívat na jiný hypotetický případ. Bezdětný muž Petr pracující v Praze jako manažer nadnárodní firmy vydělává 60 tisíc korun. Na české poměry si žije dobře. Na účet mu přijde měsíčně 43 410 korun čistého. Po Sobotkově reformě by pobíral o 2 412 korun méně, tedy 40 998 korun, což stále není špatné.

Co když se ale ožení a s manželkou Veronikou, učitelkou na základní škole, mají dvě malé děti? Žena zůstane na rodičovské dovolené a pobírá měsíčně 6 111. Společně se jim zvýšily náklady na bydlení a platí hypotéku 11 tisíc korun měsíčně. Po zdanění Petrovi přijde na účet díky slevám na dani 48 214 korun, po Sobotkově reformě pak pobírá o 2 412 korun méně, tedy 45 802.

Podle Českého statistického úřadu v Česku vydělává nad 50 tisíc korun hrubého zhruba 5 procent lidí, nad 60 tisíc to nejsou ani 2 procenta. Český daňový systém je poměrně složitý a zdanění práce vysoké. Navrhovaná reforma, se kterou chce jít ČSSD do voleb, přitom nepřináší nic revolučního a může působit spíše jako soubor kosmetických změn. Chudším nic nepřinese.  

„Daňová progrese je pro nás nástrojem solidarity mezi bohatšími a chudšími a mezi velkými a malými,“ říká k dosud největšímu předvolebnímu slibu ČSSD premiér Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie podle něj návrhem „bourá systém, který si v Česku vylobbovali miliardáři, banky a velké firmy“. Běžným lidem to ale podle kalkulačky nic moc zajímavého nepřinese.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek