Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivná razie na Policejním prezidiu. Inspekce zadržela a vyslýchala vyšetřovatele Mrázkovy vraždy

Podivná razie na Policejním prezidiu. Inspekce zadržela a vyslýchala vyšetřovatele Mrázkovy vraždy

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) si začátkem dubna přišla pro pět policistů ze speciálního týmu Tempus, kteří znovu otevřeli neobjasněnou vraždu údajného šéfa podsvětí Františka Mrázka z ledna 2006. Pracovníci GIBS zadrželi při razii na Policejním prezidiu tři policisty kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Zbylé dva detektivy vyslechli v pozici svědků. Informoval o tom deník Právo.

Po víc než třiceti hodinách, během kterých byla trojice kriminalistů v režimu zadržení, aniž by věděli proč, byli všichni bez dalšího vysvětlení či obvinění propuštěni na svobodu. „Můžeme potvrdit, že v minulých dnech byli tři kriminalisté z týmu Tempus ze strany GIBS na základě předchozího souhlasu státního zástupce zadrženi, byli vyslechnuti a bez sdělení obvinění následně propuštěni,“ sdělil Právu mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Inspekce se podle informací Práva zajímala o podrobnosti z případu vraždy někdejšího romského bosse podsvětí Antonína Běly z roku 1996, který loni krátce před promlčením objasnili. Obě vraždy spojuje postava Pavla Šrytra, který pracoval pro Bělu i Mrázka jako osobního strážce.

Pavel Štytr byl dříve členem Útvaru rychlého nasazení (URNA). On i jeho někdejší kolega Ján Kaco jsou kvůli vraždě Běly obviněni a oběma hrozí až výjimečné tresty. Inspekce si pro vyšetřovatele přišla právě v době, kdy podali návrh na jejich obžalobu.

„Je pravda, že se časově tyto události prolínají s dobou, kdy byl podán návrh na podání obžaloby státnímu zástupci v případu vraždy Antonína Běly, ale konkrétní souvislost by byla spekulací,“ uvedl k tomu mluvčí Bocán.

Podle zdroje z bezpečnostních kruhů to ale není náhoda. „Je to jednoznačně nátlak a pokus o zastrašení a diskreditaci těch policistů, kteří nejenže objasnili vraždu Běly a dostali k soudu Šrytra, ale pustili se velmi aktivně do vyřešení vraždy Mrázka, a to se některým lidem nemusí líbit,“ řekl zdroj pro pondělí Právo.

Policejní prezidium nevylučuje, že kvůli zadržení vyšetřovatelů podá na GIBS stížnost. Incident znepokojil i bývalou ministryni spravedlnosti a členku parlamentního bezpečnostního výboru Helenu Válkovou (ANO). „Jakékoli pochybnosti o tom by měl v každém případě rozptýlit jednak ministr vnitra, který by to měl prošetřit, ale také pan premiér, který řídí GIBS,“ řekla bývalá ministryně spravedlnosti. Podle informací Práva ministr vnitra Milan Chovanec přislíbil, že se případem bude zabývat.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek