Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podle Babiše by se mělo víc vyvlastňovat. Když si lidé budou přát dálnici, nesmí tomu prý nikdo bránit

Podle Babiše by se mělo víc vyvlastňovat. Když si lidé budou přát dálnici, nesmí tomu prý nikdo bránit

Andrej Babiš (ANO 2011) chce, aby vznikl zákon, který stanoví, že stavba dálnic je národní zájem. „Je potřeba urychlit legislativu a prosadit zájem většiny,“ řekl při zahájení stavby nového úseku dálnice D3 u Ševětína na Českobudějovicku.

Někdo měl podle Babiše po sametové revoluci v lednu 1990 říci, že se postaví základní dálniční páteřní síť. „Stále přemýšlím, proč máme takovou legislativu, proč už dávno nemáme zákon, kde se řekne, že toto je náš národní zájem. Ať o tom lidé hlasují v referendu, kdyby si vybrali směr, mohlo by se stavět a každý už do toho potom nemusí mluvit. Dnes nemáme legislativu, abychom prosadili zájem většiny občanů. Je potřeba ho prosadit a nenechat se vydírat individuálními vlastníky pozemků, kteří potom požadují nehorázné ceny,“ řekl ČTK Babiš. Dodal, že vláda, v níž zasedá, prosadila zákon, který vykupuje pozemky za "velice atraktivní ceny".

Babiš dnes kritizoval to, že se dálnice v Česku staví neúměrně dlouho. Zmínil dálnici D8, která se v délce 100 kilometrů stavěla 32 let. „To je hrozné číslo. Potřebujeme jasný český národní zájem, který řekne: tady si lidé přejí dálnice a potom se staví, a ne že nás bude někdo vydírat kvůli ceně pozemků nebo ekologii,“ uvedl Babiš.

K D3 dnes řekl, že je rád, že se konečně začíná stavět její další úsek, který bude dlouhý téměř 11 kilometrů. Se senátorem Pavlem Eybertem (ODS) dnes vzpomínali, jak před sedmi lety mluvili o tom, proč D3 není dávno hotová. „Bohužel máme zpoždění. Musíme doběhnout to, co se v minulosti zanedbalo. Rozdíl ve srovnání s našimi předchůdci je v tom, že já jsem slíbil, že vždycky budou peníze pro výstavbu dálnic, obchvatů a silnic, a to se také děje. Ministerstvo financí sehnalo peníze a dali jsme 10,5 miliardy na opravu silnic II. a III. třídy. Dálnice D3 měla být dávno postavená, České Budějovice jsou jediné krajské město, které není propojené s Prahou. Je potřeba zrychlit a dát si jasný cíl, kdy propojíme Prahu s Lincem,“ řekl ministr financí.