Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podnikání se vzdám začátkem února, potvrdil Babiš. Rodinu o firmách rozhodovat nenechá

Podnikání se vzdám začátkem února, potvrdil Babiš. Rodinu o firmách rozhodovat nenechá

Vicepremiér potvrdil, že majetek převede do svěřenského fondu. Kroky dělá kvůli zákonu o střetu zájmů, který má do budoucna omezit podnikání politiků. Šéf hnutí ANO normu dlouhodobě kritizuje jako neústavní a namířenou účelově proti jeho osobě.

V propagačním videu, které hnutí ANO zveřejnilo na svém facebooku, vicepremiér uvedl, že svěřenský fond, kam prý majetek převede na začátku příštího měsíce, než se nový zákon promítne v praxi, nebude spravovat nikdo z rodiny. Důvěryhodné zdroje z Agrofertu redakci INFO.CZ potvrdily, že kontrolu nad firmami by měl mít právník skupiny Alexej Bílek.

Babiš konkrétní jméno nezmínil. „Budu hledat lidi, kterým věřím. Já bych se mohl jmenovat sám správcem, ale to je nesmysl. Od firmy se odříznu a nebudu na ni mít žádný vliv,“ uvedl.

Babiš uznal, že podobný zákon je potřeba, ale měl se podle něj chystat před jeho nástupem do funkce, nebo po uplynutí mandátu současné vlády. Řekl, že po volbách může skončit jako opoziční poslanec, a v tu chvíli by se na něj přísnější pravidla nevztahovala, což označil za absurdní.

Už dřív vicepremiér zmínil, že na Ústavní soud se momentálně obracet nebude, ačkoli zákon podle něj v souladu s ústavou není. Aktivitu prý nechá na prezidentovi, který je pro něj v tomto tématu spojencem. „Vznikají obrovské náklady a škody,“ konstatoval před časem Babiš v souvislosti s dopady zákona na jeho byznys.

Trump? Čekám, že bude akční

Babiš se vyjádřil i k prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a jeho vztahům s Evropou. Podle něj je teď ve výhodě Velká Británie, jejíž premiérku Trump přijme jako první. S ohledem na brexit to je podle Babiše špatná zpráva pro zbytek Evropy, která podle něj koná příliš pomalu a čeká na nadcházející volby v Německu nebo ve Francii. Šéfa Evropské komise Junckera Babiš označil za člověka, který „mluví z cesty“ a kterého proto nepovažuje za reprezentanta Evropy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek