Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pojistka před útěkem. Čech, který šířil HIV v Thajsku, je ve vazbě

Pojistka před útěkem. Čech, který šířil HIV v Thajsku, je ve vazbě

Ústecký krajský soud poslal do vazby Zdeňka Pfeifera obviněného z vědomého šíření viru HIV. Důvodem byly obavy z útěku a pokračování v trestné činnosti, řekl ČTK státní zástupce Vladimír Jan. Pfeifer se dlouhé měsíce skrýval v Thajsku, do České republiky byl deportován v úterý.

Navrhoval jsem, aby soud vzal pana obviněného do vazby z důvodu vazby útěkové a předstižné. Soud mému návrhu v plném rozsahu vyhověl," řekl ČTK Vladimír Jan. Státní zastupitelství obžalovalo Pfeifera z osmi trestných činů. Hlavní líčení zatím nařízeno nebylo. Z těch nejzávažnějších bych jmenoval pokus zločinu těžkého ublížení na zdraví a přečin šíření nakažlivé lidské nemoci. Pan obviněný je ohrožen trestní sazbou v trvání pět až 12 let," doplnil Jan.

Pfeifer při vazebním zasedání vypovídal. Vypovídal k důvodům, pro které vycestoval do Thajska, ale k věci samotné ne. To bude až předmětem hlavního líčení," řekl ČTK soudce Ondřej Peřich. Hlavní líčení ale zatím nařízeno nebylo. Je navrženo znalecké zkoumání právě proto, že v přípravném řízení nebyl přítomen. Je standardní, že by měl být zkoumán i s ohledem na jeho zdravotní stav a to, že je HIV pozitivní," vysvětlil Peřich.

Pfeifer byl minulý týden zatčen na thajském ostrově Pchúket na základě mezinárodního zatykače. Thajské úřady začaly po devětačtyřicetiletém muži pátrat po upozornění Interpolu.

Podle policie Pfeifer vědomě šířil virus HIV. Kriminalisté našli minimálně tři muže, se kterými měl intimní styk a nemocní jsou také. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Pfeifer se podle české policie dozvěděl o své HIV pozitivitě v září 2013, přesto nikoho ze svých sexuálních partnerů neinformoval. Při vyšetřování policisté zjistili, že měl styk minimálně s 23 muži. Hledal je většinou na seznamkách a jezdil za nimi po celé republice.

Policisté zaznamenali i 53 sexuálních kontaktů z doby, než Pfeifer své onemocnění zjistil. Vyslechli víc než 1 000 lidí z celého Česka, řada z nich se přihlásila na základě výzvy v médiích. Přesto jsou policisté přesvědčeni o tom, že obětí bylo mnohem více.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek