Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokud sněmovní novela registru smluv projde, hrozí zmatky za desítky miliard, tvrdí odborníci

Pokud sněmovní novela registru smluv projde, hrozí zmatky za desítky miliard, tvrdí odborníci

Pokud bude přijata novela zákona o registru smluv, kterou Senát nedávno vrátil poslancům, hrozí zmatky a problémy, říká iniciativa Rekonstrukce státu. Podle think-tanku by o tom, které smlouvy by i bez zveřejňování byly platné, ve finále rozhodoval až soud, což by mohlo znamenat nejisté nákupy za desítky miliard korun. 

Novela zákona o registru smluv, kterou poslancům vrátil Senát, má spoustu otazníků. Jedním z nich je i fakt, že otevírá dveře odlišným interpretacím o tom, zda musí firma smlouvu zveřejnit, nebo zda se na ni vztahuje výjimka.

„Sněmovní verze s plošnou výjimkou navrženou poslancem Bartoškem obsahuje nejasný právní výklad "firmy s majetkovou účastí státu, které mají obchodní či průmyslovou povahu", který nemá jednotný a jasný právní výklad v české legislativě. Pokud by tedy sněmovní verze byla přijata, může způsobit veliký zmatek a nejasnost, kdo má zveřejňovat smlouvy a kdo ne, v řadě případů by to musel rozhodovat a nastavovat až soud,“ říká Nikola Hořejší z Rekonstrukce státu.

S tím souhlasí i právní analytik Petr Bouda. „Důsledkem tohoto pozměňovacího návrhu bude značná právní nejistota právnických osob s majetkovou účastí státu nebo samospráv, které budou muset určovat, zda mají či nemají průmyslovou nebo obchodní povahu. Pokud dotyčné podniky nevyhodnotí správně, zda se jich zveřejňování smluv týká či ne, mohou být od 1. července 2017 všechny jimi uzavřené a nezveřejněné smlouvy od počátku zrušeny,“ říká Bouda.

Podle ankety, kterou Rekonstrukce státu uskutečnila, totiž státem vlastněné firmy interpretují výjimky v novele odlišným způsobem. Zatímco společnost MERO tvrdí, že výjimka se na ně vztahovat nebude a smlouvy by tak zveřejňovala i nadále, státní podnik Diamo by smlouvy nezveřejňoval. „Většina našich smluv má průmyslovou či obchodní povahu. Výjimku bychom tedy využili a smlouvy nezveřejňovali,“ tvrdí Diamo.

A státní společnost ČEPRO by byla v tomto případě „oblečenou-neoblečenou princeznou Koloběžkou“. „Když výjimka projde, zveřejňovali bychom jen část smluv, které se netýkají nákupu nosných obchodních komodit. Ostatní smlouvy bychom nezveřejňovali,“ říká společnost zabývající se věnuje přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů.

Novelu registru smluv navrhli poslanci KDU-ČSL a původně předpokládala, že smlouvy nebude muset zveřejňovat národní podnik Budějovický Budvar. Sněmovna však pak do ní přidala i další státní, krajské a obecní společnosti a na novelu se tak nabalily další pozměňovací návrhy, které původní zákon o registru smluv učinily z hlediska transparentnosti takřka bezzubým. Senátoři však takové plošné výjimky odmítli a zákon poslancům s připomínkami vrátili.

„Původní návrh je to průšvih. Registr má smysl pouze v okamžiku, kdy je účast v něm povinná a je tam maximální množství údajů,“ komentoval podobu novely zákona o registru smluv pro server Info.cz ekonom a právník Zdeněk Kudrna.

Sněmovna však o návrhu vráceném Senátem zatím nehlasovala. V dolní komoře totiž vzniká jiný návrh změn, jenž je označován jako kompromisní. Ten by poslanci mohli schválit zrychleně, ovšem patrně až na příští schůzi. Teprve potom by se vrátili k nynější předloze, uváděli politici v úterý.

Někteří analytici glosují, že důvodem vzniku kompromisního návrhu je fakt, že poslanci by nejspíš nesehnali podporu ani na přehlasování Senátu, ani na podporu této verze. Důvodem však může být i to, že poslanci by pak museli zveřejňovat všechny smlouvy uzavřené se svými asistenty či za externí právní a poradenské služby. To by mohlo být před nadcházejícími podzimními volbami do Poslanecké sněmovny příliš kontroverzní.

Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad padesát tisíc korun. Od letošního července bude zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek