Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policejní inspekce prověřuje Šlachtu kvůli odposlechům. „Měl rád prachy,“ říká jeho kamarád

Policejní inspekce prověřuje Šlachtu kvůli odposlechům. „Měl rád prachy,“ říká jeho kamarád

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v současnosti prověřuje bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. Tvrdí to s odvoláním na nejmenované zdroje zpravodajský portál Euro.cz. GIBS se zajímá o odposlechy Šlachtova přítele a jeho dlouholetého informátora Albina Arifoviče.

Arifovič se o bývalém elitním detektivovi, který v současnosti pracuje na celní správě jako náměstek, bavil s detektivem z ÚOOZ Luďkem Vokálem. Euro.cz z odposlechů, které zachytila policejní inspekce, cituje několik pasáží: „Hlavně, ty vole, von dřív měl rád prachy, pi*us,“ říká Vokálovi v jednom z telefonátů Arifovič. „Robert?“ táže se detektiv a Arifovič přitaká.

„Ty by sis na jeho místě vzal?“ navazuje Vokál. „Ale to by byla taková částka, vole. Já bych mu mohl donést kilo… Chodil na výslechy. Měl ode mě všechno. A odkud? Albošských (albánských - pozn. redakce) měl peněz,“ naznačuje Arifovič, že si měl Šlachta v minulosti při vyšetřování trestné činnosti brát peníze.

„Já vím, dneska to nemá, dneska dělá pana Čistýho,“ odpovídá Vokál. Arifovič přitakává: „Tak já vím, že dělá pana Čistýho, ale rozumíš, takovýhle peníze za takový hlouposti, aby se tam jednalo o nějakou závažnou věc, že někoho kryje, za nějakou vraždu, za nějakej únos, že budeš mít čistý svědomí.“

Vokál pak vysvětluje, že Šlachtu už vraždy a únosy nezajímají, že se přeorientoval na politiku: „Pro něj je vážná věc Rittig a Janouch (lobbista Roman Janoušek - pozn. redakce). Von ti klidně dá informace k loupeži, ale nedá ti informace k tomuhle, von to obrátil celý.“

Inspekce už se jednou těmito odposlechy zabývala, ale celou věc nakonec odložila s tím, že jsou příliš nekonkrétní a obecné. Nyní se k nim ovšem vrátila. „V průběhu prověřování se skutečnosti uvedené v záznamu o zahájení úkonů trestního řízení zčásti potvrdily, proto je nutné přistoupit k dalším opatřením,“ cituje Euro.cz z dokumentu GIBS.

Šlachta se k novým skutečnostem nevyjádřil, ale již v minulosti potvrdil, že se s Arifovičem zná.