Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie má v Poličských strojírnách hotovo. Objekt zdemolovaný explozí vrátila majiteli

Policie má v Poličských strojírnách hotovo. Objekt zdemolovaný explozí vrátila majiteli

Policie ukončila prohledávání místa výbuchu ze 23. února v Poličských strojírnách. Poničenou výrobní halu si převzal majitel. Může začít s odklízením sutin. Exploze způsobila škody za desítky milionů.

„Prověřování výbuchu z naší strany nadále pokračuje a k příčině se budeme moci vyjádřit až po skončení prověřování a vypracování znaleckých posudků,“ uvedla policie. Práce na případu může trvat měsíce. 

Série explozí v jedné z hal zranila 19 lidí, z toho byli tři zaměstnanci vážně popáleni. Škoda se odhaduje na desítky milionů korun.

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, obviněn zatím nikdo nebyl. Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch a následný požár způsobil další exploze uskladněného materiálu.

Společnost obnovila výrobu a provoz v nepoškozených budovách 28. února. Do té doby byli zaměstnanci doma a pobírali plnou mzdu. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) chce nechat prověřit bezpečnostní systém firmy. Ředitel Poličských strojíren Petr Němec nedávno odmítl tvrzení, že společnost něco zanedbala, podle něj byly veškeré provozy pravidelně kontrolovány.