Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie rozhodla o vyhoštění 19 pracovníků Rohlíku. Další stále zadržuje, firma kvůli zátahu funguje napůl

Policie rozhodla o vyhoštění 19 pracovníků Rohlíku. Další stále zadržuje, firma kvůli zátahu funguje napůl

Cizinecká policie zatím vydala 19 cizincům, které zadržela v pražském skladu e-shopu Rohlik.cz, rozhodnutí o vyhoštění z České republiky. Byli v zemi zaměstnáni v rozporu s právními předpisy, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Jednoho člověka policisté stíhají za padělání dokladů a zároveň s ním vedou správní řízení o vyhoštění. Dalších deset lidí odešlo z policejní služebny s výzvou, aby se znovu dostavili, protože jim podle Hulana zatím nemohlo být vydáno rozhodnutí o vyhoštění.

„V současné době probíhá prověřování zadržených osob. Kolegové jejich případy vyřizují postupně. V tuto chvíli nedokážu říci, kolik osob už je prověřeno,“ řekl Hulan pro INFO.CZ s tím, že bližší informace policie případně sdělí až po skončení vyšetřování.

Policisté včera zadrželi celkem 85 lidí. Až na jednoho to bylo kvůli podezření z práce v rozporu s právními předpisy. Poslední pracovník měl mít padělané doklady. Policie je nadále zadržuje na služebnách.

„Osoby musí být zadrženy na služebně, jelikož je tu potřebujeme mít pro potřeby dalších úkonů. Pokud by se podezření potvrdilo, mohli by být například vyhoštění,“ zdůvodnil Hulan. Policie může podezřelé ze zákona držet po dobu 48 hodin.

Včerejší zátah není prvním, který cizinecká policie ve skladech Rohlíku prováděla. Při předchozí kontrole odhalila celkem 24 lidí, kteří zde pracovali v rozporu se zákonem. Všechny zadržené osoby Česko následně vyhostilo.

Aktuální razie však vzbudila nevoli u majitele společnosti Tomáš Čupra. Ten postup policie přirovnal k chování komunistické StB. Společnost čtvrteční kontrolu komentovala posléze i na facebooku, kde napsala, že s úřady spolupracuje, ale intenzita kontrol v posledních měsících začíná velmi komplikovat její podnikání.

E-shop ani dnes nefunguje v běžném provozu. „Protože policie stále ještě šetří, nejsme v plném stavu, jedeme tedy zhruba na poloviční výkon. V Praze expedujeme 3000-4000 objednávek denně,“ odpověděla na dotaz INFO.CZ Michaela Gregorová z PR týmu Rohlík.cz.

Firma zatím nechce předjímat, jestli kvůli opakovaným kontrolám změní praxi při najímání zaměstnanců a agenturních pracovníků.

„S dalšími úvahami si počkáme na výsledky šetření a především, zda se státu podaří sjednotit výklad zákona k polským vízům,“ dodala Gregorová.