Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policisté a hasiči si polepší. Vnitro jim slibuje deset procent platu navíc

Policisté a hasiči si polepší. Vnitro jim slibuje deset procent platu navíc

Členové bezpečnostních sborů by si od července měli výrazně polepšit. Ministerstvo vnitra jim plánuje zvýšit platy o desetinu a navíc zrušit povinnost odsloužit 150 hodin přesčasů ročně. Plánuje i zavedení náborového příspěvku pro nové policisty a hasiče. Počítá s tím novela služebního zákona. Platy příslušníků bezpečnostních sborů vzrostly naposledy loni v listopadu o čtyři procenta.

Ministerstvo si od novinek slibuje stabilizaci personální situace u bezpečnostních sborů. „Chci, aby platy policistů i nadále rostly. Nemůžeme dopustit, aby kvůli nízkým platům odcházeli od policie zkušení lidé,“ uvedl ministr Chovanec.

Tlak odborů

O zlepšení podmínek pro práci u bezpečnostních sborů mluví Chovanec delší dobu. Růst platů podporuje také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který loni v prosinci od odborářů obdržel petici s 20 tisíci podpisy. Odbory na prosincovém jednání chtěly s politiky jednat o zvýšení platů na letošní rok o více než navrhovaných pět procent. Požadují také zajištění sociálních potřeb spojených s dojížděním, ubytováním a stravováním nebo lepší podmínky pro přijímání nových příslušníků.

Chovanec v minulosti uvedl, že si problém uvědomuje. V některých krajích podle něj policisté odcházejí za prací do zahraničí po roce či dvou, které stráví ve službě. Uvedl také, že je nepřijatelné, aby byl nástupní plat u bezpečnostních sborů 17 či 18 tisíc korun, když například na pozici skladníka bývá kolem 25 tisíc korun. Policejní sbor má zhruba 40 tisíc lidí, hasičů je přes 9700.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek