Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policisté, hasiči i zdravotní sestry mají ode dneška vyšší platy. Přidáno dostanou i pokladní

Policisté, hasiči i zdravotní sestry mají ode dneška vyšší platy. Přidáno dostanou i pokladní

Policistům, hasičům, vojákům, celníkům, vězeňským dozorcům, ale také sociálním pracovníkům, zdravotním sestrám u lůžek, nepedagogickým pracovníkům ve školství či umělcům a pracovníkům v kulturních zařízeních vzrostou ode dneška platy. Výdělky stoupají o sedm až 23 procent, u zdravotních sester to je o 2000 korun. Zvýšení platů se poprvé projeví na výplatních páskách více než 200 000 lidí v srpnu.

Platy zdravotních sester v lůžkových zdravotnických zařízeních v třísměnném nebo nepřetržitém provozu se zvyšuší o 2000 korun hrubého. Navýšení se týká asi 43 000 lidí. Průměrný plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28 500 korun.

Přidáno dostávají i pracovníci v sociálních službách či kultuře. Zvýšení výdělků umožnilo nařízení, které zrušilo tři z devíti platových tabulek. Pečovatelé, kteří se starají o seniory a postižené, mají o 23 procent víc. Loni si pečovatelé vydělali v průměru 19 058 korun hrubého i s odměnami a příspěvky. Polovina pracovníků ale nedosáhla ani na 18 821 korun hrubého. Pracovníkům kulturních zařízení, v nepedagogických profesích ve školství, technickému personálu či administrativním silám stát přidává 9,4 procenta. Díky změně platových tabulek si přilepší 93 000 zaměstnanců státu a 72.000 pracovníků, které platí samosprávy.

Výdělky policistů, hasičů, celníků, vězeňských dozorců či tajných služeb se zvyšují o desetinu. Zvýšení platů má stát vyjít na téměř 1,5 miliardy Kč. Policejní sbor má zhruba 40 000 lidí, hasičů je přes 9700. Průměrný plat u policie i hasičů je kolem 35 000 korun.

Vojáci z povolání si polepší o sedm procent. Průměrný plat vojáků se dosud pohyboval kolem 31 000 korun. K 1. lednu letošního roku sloužilo podle armádního webu 23 184 profesionálních vojáků.

Ode dneška dostávají přidáno i někteří zaměstnanci v soukromém sektoru. Mzdy se zvyšují třeba zaměstnancům diskontů Penny Market. Pokladní čeká navýšení v průměru o 860 korun, vedoucí prodejen o 2000 korun. Zaměstnancům prodejen Tesco se ode dneška zvýší základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí činila podle údajů Českého statistického úřadu 27 889 korun.