Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policisté mířili na řidiče zbraní a zbili ho. Drama z Plzně má pro jednoho z nich vážnou dohru

1080p720p360p

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jednoho z policistů, kteří loni v září zakročili proti řidiči auta v Plzni, jenž na ně kvůli stylu jejich jízdy zablikal. Policisté na něj mířili zbraní, údajně řidiče i udeřili. Policejními průkazy se prokázali až po jeho opakované žádosti. GIBS nyní jednoho z policistů obvinila ze zneužití pravomoci. Druhý policista se trestného činu podle inspekce nedopustil.


Loni v září zastavili dva vysoce postavení policisté plzeňského krajského ředitelství v civilu v černém civilním neoznačeném autě Mercedes-Benz stříbrnou Škodu Superb řidiče z Karlovarska, který na ně předtím kvůli stylu jejich jízdy blikal. Jeden z policistů vytáhl na muže zbraň a dožadoval se jeho dokladů. Podle mužova advokáta policisté řidiče i udeřili. Průkazy prý ukázali až po opakované žádosti. Mužův právník zveřejnil video z autokamery, které incident zachycuje a podal trestní oznámení.

Incident odsoudil ministr vnitra Milan Chovanec i krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Oba jednání policistů označili za neomluvitelné. Upozornili nicméně, že incident je prezentován jednostranně a že zveřejněný záznam nemusí být kompletní a nemusí ukazovat událost v celém kontextu.

Incident vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta nyní obvinila policistu, který na řidiče mířil zbraní, ze zneužití pravomoci úřední osoby, za něž mu hrozí několikaleté odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

„Ze svědeckých výpovědí, kamerových záznamů a po prozkoumání závěrů zadaného znaleckého posudku z oboru psychiatrie, dospěl vyšetřovatel k závěru, že byl spáchán trestný čin, a je také dostatečně odůvodněn závěr, že jej spáchala konkrétní osoba,“ sdělil v tiskové zprávě mluvčí GIBS Ivo Mitáček s tím, že druhý policista se dle vyšetřovatelů trestného činu nedopustil. 

Obviněný policista je dle ČTK stíhán na svobodě, zatím ale není jasné, zda bude postaven mimo službu. Krajské ředitelství plzeňských policistů podle mluvčí Martiny Korandové rozhodne o dalším postupu poté, co od inspekce dostane oficiální zprávu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek