Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Politika Štětiny se zastal Interpol. Mezinárodní zatykač na něj nebude

Politika Štětiny se zastal Interpol. Mezinárodní zatykač na něj nebude

Europoslanec Jaromír Štětina (za TOP 09 a STAN) už se nemusí obávat cestování kvůli platnému mezinárodnímu zatykači. O ten kvůli návštěvě sporného území Náhorního Karabachu požádal Ázerbajdžán. Interpol ale žádosti o zatčení nevyhověl a vyzval své členské státy, aby v jeho případě nepodnikaly žádné kroky. Štětina pro Blesk.cz uvedl, že to považuje za satisfakci a cestování omezovat nebude, i když mohou některé státy především východní Evropy incident z letošního února zneužít a dělat problémy.

Štětina se stal mezinárodně hledaným poté, co jako pozorovatel navštívil Náhorní Karabach, kde se konalo referendum o nové ústavě. Ázerbajdžán ho chtěl zatknout a uvěznit, protože údajně neoprávněně vnikl na jeho území. Cestu podnikl společně s dalšími dvěma europoslanci Eleni Theocharosovou z Kypru a Frankem Engelem z Lucemburska. Všichni tři pak měli stejný problém.„Dostal jsem od Interpolu dopis, který je zásadní. Kdybych měl napsat článek na to téma, tak bych mu dal titulek 'Interpol poslal Ázerbajdžán k šípku',“ rýpl si teď do snahy diktátorské země bývalý novinář.

„V podstatě jde o to, že jsem navštívil v únoru Náhorní Karabach a poslanci ázerbajdžánského parlamentu napsali našemu předsedovi panu Tajanimu (předseda Evropského parlamentu - pozn. red.) dopis, kde si stěžují na tuto cestu, neboť se domnívají, že jsme porušili ázerbajdžánské zákony tím, že jsme neoprávněně vnikli na ázerbajdžánské území. Vydali na mě v Baku a na mé dva kolegy mezinárodní zatykač. Požádali Interpol aby mě a mé dva kolegy zatkli a vydali Ázerbajdžánu,“ popsal anabázi Štětina.

Více na Blesk.cz  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek