Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posílal Židy do plynu, teď Staníka z SPD vyšetřují policisté. Svědčit půjde Marksová i Černoch

Posílal Židy do plynu, teď Staníka z SPD vyšetřují policisté. Svědčit půjde Marksová i Černoch

Policie začala vyšetřovat tajemníka SPD a blízkého spolupracovníka Tomia Okamury Jaroslava Staníka, a to kvůli jeho údajným nenávistným výrokům na adresu menšin. Ve sněmovní restauraci měl dokonce posílat menšiny „do plynu“. Informoval o tom portál Aktuálně.cz.

Chování tajemníka hnutí SPD Jaroslava Staníka začala prošetřovat policie. V současné době vyslýchá svědky, kteří tvrdili, že Staník koncem října ve sněmovní restauraci říkal rasistické a nenávistné výroky o Židech, Romech a homosexuálech. Měl se dokonce vyjádřit tak, že by měli „jít do plynu“. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 o případu informovalo policii, která se situací následně začala zabývat.

„Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod,“ potvrdil serveru Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk. „Skutečnosti důvodně nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin,“ doplnila Klára Svobodová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Podle Michaely Marksové (ČSSD) měl být Staník ve sněmovní restauraci dokonce opilý, když v její přítomnosti vykládal nevhodné věci na adresu homosexuálů. Konverzace měla vypadat doslova takto: „Jak jsem vešla, řekl: ,Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová. Vy podporujete homosexuály.' Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat. Pohádala jsem se s ním a odpálkovala ho,“ řekla Marksová Aktuálně.cz.

Marksová serveru potvrdila, že bude na policii vypovídat ve středu. Předvolán byl také například bývalý poslanec Marek Černoch, který Staníka údajně slyšel říkat, že by se Romové, Židé a homosexuálové měli střílet už od narození. Urážet měl i přítomné ženy. K případu se samotný Staník zatím nevyjádřil. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek