Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci Babišovi zákonem omezili byznys. „Nehoráznost,“ zlobí se vicepremiér

Poslanci Babišovi zákonem omezili byznys. „Nehoráznost,“ zlobí se vicepremiér

Sněmovna schválila senátní verzi zákona o střetu zájmů známého jako „lex Babiš“. Norma omezuje možnosti podnikání členů vlády. Jejich firmy se nebudou moci ucházet o některé dotace nebo veřejné zakázky a oni sami nesmějí provozovat média. Babiš normu považuje za účelovou a mluví o politickém boji. hnutí ANo zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud.

Po měsících vzrušených debat schváleno. Poslanci zákonem stanovují, co je nepřípustný střet zájmů. Normu dlouhodobě kritizuje ministr financí a podnikatel Andrej Babiš, který ji považuje za účelově namířenou proti vlastní osobě. „Poslanci zneužívají sněmovnu pro politický boj proti mně, místo aby přijímali zákony pro lidi, a to je nehorázné," řekl Babiš. ČSSD podle něj lhala, když tvrdila, že zákon dopadne až na budoucí ministry.

Hnutí ANO návrh nepodpořilo. „Tento zákon je z našeho pohledu protiústavní, v rozporu s Listinou základních práv a svobod a v rozporu s pravidly společné zemědělské politiky Evropské unie,“ řekl předseda poslanců ANO a člen představenstva Babišova Agrofertu Jaroslav Faltýnek. ANO uvažuje o tom, že se obrátí na Ústavní soud.

Ministr financí Andrej Babiš.Ministr financí Andrej Babiš.autor: Archiv

Co se změní?

Firmy ministrů nedosáhnou do budoucna na veřejné zakázky nebo dotace a budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci podle předlohy provozovat některá média. Tato restrikce zjevně míří na Babiše, který vlastní vydavatelství a rozhlasovou i televizní stanici. Úprava ohledně médií předpokládá, že člen vlády by musel nejpozději do dvou měsíců od nástupu do kabinetu ukončit provozování televize a rozhlasu nebo vydávání periodického tisku, případně společnost opustit. Pokud by z firmy neodešel, ztratil by v ní hlasovací práva. 

K veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám nebudou mít podle předlohy přístup společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Omezení by se ale mohlo vztahovat i na fond Hartenberg, který investuje Babišovy peníze do zdravotnictví.

Pokud novelu přezdívanou „lex Babiš“ stvrdí prezident Miloš Zeman, případně ji nechá bez podpisu, omezení by mohla být účinná někdy na přelomu letošního a příštího roku. V případě, že ji vetuje, a poslanci ji opětovně potvrdí, účinnost se o něco posune. V senátním znění je účinnost těchto ustanovení vázána na termín vydání zákona ve sbírce, nastane po 15 dnech. 

Novelu Sněmovna potvrdila hlasy 125 ze 174 přítomných poslanců.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek