Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci budou rozhodovat o budoucnosti národních parků i otcovské dovolené. Do sněmovny přijde výjimečně i prezident

Poslanci budou rozhodovat o budoucnosti národních parků i otcovské dovolené. Do sněmovny přijde výjimečně i prezident

Zavedení otcovské dovolené, zákonné zpoplatnění plastových tašek v obchodech a možná i nový způsob valorizace důchodů, jež by vedl k jejich rychlejšímu růstu, budou poslanci schvalovat na schůzi, která začne v úterý odpoledne. Před opětovným hlasováním jsou v dolní komoře sporná nová pravidla pro národní parky, jejichž senátní verzi přijde podpořit prezident Miloš Zeman.

Senát chce v novele o ochraně přírody změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany.

Úpravy horní komory by podle jejich kritiků, mezi nimiž jsou vedle ministra životního prostředí Richarda Brabce například i stovky vědců různých oborů, mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území. Odpůrci sněmovního znění se naopak obávají dopadů normy zejména na šumavské obce, hrozilo by podle nich v nejzazším případě i jejich vylidnění.

Před druhým čtením je i důchodová novela o stanovení věkové hranice pro odchod do penze na 65 let, nyní omezení neexistuje. Sociální demokraté do ní chtějí prosadit i změnu valorizace. Penze by se měly zvedat o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři, místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o obecnou inflaci. ČSSD to už prosadila díky podpoře lidovců, komunistů a Úsvitu v sociálním výboru, členové za koaliční hnutí ANO hlasovali proti.

V úvodním kole by měli poslanci projednat například návrhy na zavedení až tříměsíčního placeného ošetřovatelského volna, na snížení hranice pro doplatky za léky pro seniory a děti a přísnější pravidla pro soudní znalce a tlumočníky. Vrátit by se měli k rozšíření pravomocí České obchodní inspekce. Už při minulé schůzi vyvolala ve Sněmovně nevoli snaha vlády, aby inspektoři mohli používat při některých kontrolách skrytou identitu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek