Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci odsoudili víc než sto let starou genocidu Arménů, přidal se i Zeman

Poslanci odsoudili víc než sto let starou genocidu Arménů, přidal se i Zeman

Poslanecká sněmovna odsoudila genocidu Arménů stejně jako nacistické zločiny proti lidskosti na židovském, slovanském a romském obyvatelstvu. Za jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby pokládá masakr Arménů Osmanskou říší také prezident Miloš Zeman. Ten to uvedl v dopise, který zaslal arménskému duchovnímu představiteli v ČR Barseghovi Pilavčjanovi.

Sněmovna sice události z roku 1915 odsoudila, k zemím uznávajícím je za genocidu se ale Česko nepřipojilo. Celá věc by podle něj měla zůstat v rukou historiků. Přesto jde o zásadní posun v citlivém tématu, dosud se totiž proti temné kapitole dějin vymezil jen jeden sněmovní výbor. To se teď mění.

Vraždění Arménů, které je označováno za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století, dlouhodobě odsuzuje také prezident Miloš Zeman. Ten v dopise arménskému duchovnímu představiteli v ČR Barseghovi Pilavčjanovi uvedl, že masakr pokládá za jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby.

Souhlasí ale, že by historické události neměli interpretovat politici, protože dějiny často používají k politickým zájmům. „Zároveň se však domnívám, že si nelze nepřipomínat události, které stály život 1,5 milionu nevinných lidí a které představují tragickou kapitolu dějin nejen arménského národa, ale i celého civilizovaného světa,“ uvedl.

Tehdejší události odmítá jako genocidu interpretovat Turecko. Tvrdí, že údaj o 1,5 milionu mrtvých Arménů je nadsazený a že mrtví byli oběti občanské války, nikoli genocidy. Jakékoli přirovnání k ní nese nelibě.