Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci schválili zákon o kybernetické bezpečnosti. Je to důležitý krok, pochvaluje si Sobotka

Poslanci schválili zákon o kybernetické bezpečnosti. Je to důležitý krok, pochvaluje si Sobotka

Poslanci ve třetím čtení schválili zákon o kybernetické bezpečnosti. Pro hlasovaly všechny v dolní komoře zastoupené subjekty. Podle premiéra a předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky jde o zásadní krok v ochraně občanů před riziky, které souvisejí s kybernetickými útoky. Sobotka to řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně krátce po hlasování.

„Novela zákona o kybernetické bezpečnosti a zákona o svobodném přístupu zpracoval Národní bezpečnostní úřad, transponuje evropskou směrnici o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně bezpečnosti sítí a informačních systémů v rámci EU,“ zdůraznil premiér s tím, že jsme jednou z prvních zemí v Evropské unii, které podobnou normu schválily. „Jsem také rád, že návrh získal širokou podporu napříč politickým spektrem,“ dodal.

Novela rozšiřuje působnost stávajícího zákona o kybernetické bezpečnosti na další skupiny provozovatelů nebo správců IT technologií. Nově budou muset případné bezpečnostní incidenty oznámit, což by mělo podle Sobotky zajistit například ochranu před ztrátou citlivých údajů uživatelů a před dalším šířením škod. Novela zároveň počítá se vznikem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který by měl sídlit v Brně.

Sobotka na tiskové konferenci také připomněl, že se jeho vláda posilování kybernetické bezpečnosti věnuje dlouhodobě. „Prosadili jsme již řadu konkrétních opatření. Schválili jsme zákon o kybernetické bezpečnosti, který nabyl účinnosti počátkem roku 2015. Následně, v únoru 2015, jsme schválili Národní strategii kybernetické bezpečnosti pro roky 2015–2020 a naplňujeme její akční plán. V listopadu loňského roku jsme rovněž odsouhlasili výstavbu nové budovy pro centrum kybernetické bezpečnosti v Brně.“

Bohuslav SobotkaBohuslav Sobotkaautor: ČTK


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek