Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci se nemohli dočkat, až prošetří Babiše. Teď nedokáží ani zvolit šéfa své komise

Poslanci se nemohli dočkat, až prošetří Babiše. Teď nedokáží ani zvolit šéfa své komise

Úsilí poslanců, kteří chtějí šetřit záležitosti kolem Andreje Babiše, míří do ztracena. Ačkoli dolní komora svého času vystavila někdejšího ministra financí tvrdé kritice a volala po jednoznačných krocích, teď sama není schopná zvolit předsedu své vyšetřovací komise. Dostatečný počet hlasů nedostali v dnešním druhém kole tajné volby kandidát TOP 09 Martin Plíšek ani nominant Úsvitu Jiří Štětina. Komise nemůže bez předsedy pracovat.

Plíškovi zvolení uniklo o jediný hlas, dostal jich 66. Štětinu volilo 54 poslanců. Vedení Sněmovny nyní bude jednat o dalším postupu, možná je další dvoukolová volba s novými kandidáty. Je ale také možné, že komise vůbec zasedat nebude.

Komise zřízená z podnětu ČSSD má prověřit možné protiprávní jednání v souvislosti s údajným neoprávněným získáváním informací z policejních spisů. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu. Výsledek zkoumání měla dát komise plénu podle usnesení o založení do konce srpna.

Vedle Plíška a Štětiny v komisi figurují za ČSSD Lukáš Pleticha, za ANO Radek Vondráček, za KDU-ČSL Petr Kudela, za KSČM Josef Zahradníček a za ODS Marek Benda.

O úniku živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje Babiš a novinář jeho bývalého deníku. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument dostal.

Nahrávky, které se objevily na anonymním twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman, prověřuje policie. Babiš v nich také mluví vulgárně o členech vlády včetně premiéra a řeší s novinářem zveřejňování kompromitujících materiálů. Zřízení komise Babiš pokládá za pokračování kampaně proti němu.