Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci žádají vládu o zneplatnění memoranda o lithiu. Návrh KSČM odhlasovali po ostré debatě

Poslanci žádají vládu o zneplatnění memoranda o lithiu. Návrh KSČM odhlasovali po ostré debatě

Poslanecká sněmovna po téměř devítihodinové debatě schválila návrh komunistů na zneplatnění memoranda o těžbě lithia, které podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček s australskou firmou European Metals Holding. 

„Poslanecké sněmovna žádá vládu, aby memorandum vzhledem k zřejmé neurčitosti jeho předmětu prohlásila za nulitní,“ píše se v návrhu KSČM, pro který zvedla ruku většina přítomných poslanců. Nyní je tedy na řadě vláda Bohuslava Sobotky.

Komunisté ještě prosadili text, kterým Sněmovna říká, že memorandum je nezávazné a nemůže mít vliv na případné arbitráže podle dohod o ochraně investic.

Okamurovo hnutí SPD uspělo s návrhem o těžbě lithia prostřednictvím státního podniku, přičemž zisk by měl být příjmem státního rozpočtu. „V případě dalšího využití lithia je nutné podpořit projekty zajišťující jeho zpracování na území České republiky podnikatelskými subjekty se sídlem na území České republiky,“ stojí dál ve schváleném usnesení.

Pro jiná navrhovaná usnesení, mezi nimi vládní KDU-ČSL a opoziční TOP 09, se ve Sněmovně potřebná většina nenašla.

Hlasování předcházela více než osmihodinová debata plná ostrých výroků, kteří se vyměňovali zejména zástupci ČSSD a hnutí ANO. 

Předseda ANO Andrej Babiš ve Sněmovně prohlásil, že lithium je další kšeft sociální demokracie. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) nařkl z toho, že za svého politického působení způsobil miliardové škody. Sociální demokraté v předchozích vystoupeních kauzu kolem těžby lithia označili za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM.

Za předvolební hysterii pokládá nynější spory kolem těžby lithia zejména mezi vládními ČSSD a hnutím ANO opoziční TOP 09. Občanští demokraté označili dnešní mimořádné jednání poslanců za neobvyklý předvolební mítink.

Ministři za ANO už zrušení platnosti memoranda ve vládě minulý týden prosazovali, ale neuspěli. Dnešní usnesení Sněmovny jsou pro vládu doporučující, dolní komora nemůže kabinet úkolovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek