Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední típnutí: Bary pořádají rozlučky s cigaretami, ministr zdravotnictví slaví

Poslední típnutí: Bary pořádají rozlučky s cigaretami, ministr zdravotnictví slaví

Dnes večer budou mít lidé poslední možnost zapálit si cigaretu ve svých oblíbených barech a restauracích. K příležitosti Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května, totiž vstoupí v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Některé podniky, které se dnes s cigaretami rozloučí nadobro, se rozhodly upořádat „pietní akce".

V noci na 31. května začne platit jeden z nejdiskutovanějších zákonů posledních let. Právě při této příležitosti některé podniky uspořádaly „rozlučky“, které lidem umožní užít si poslední večer s cigaretovým kouřem.

Mezi ně patří i pražský bar NoD, ten zve milovníky tabáku na akci pojmenovanou Poslední cigareta. „S lítostí v srdci oznamujeme, že nás po dlouhých letech opustila (naštěstí jen v interiérových prostorech) naše blízká - cigareta. Byla při nás, kdykoliv jsme měli stres, nevynechala žádnou pořádnou párty ani oslavu, seznámila nás se spoustou nových lidí. Nejvíc po ní budou truchlit její nerozlučné kámošky víno a káva."

Kuřáci se loučí, na druhé straně barikády se ale slaví. Iniciativy, které dlouhé roky bojují proti kouření, a to především v restauracích a barech, se konečně dočkají vytouženého dne. Mezi ně bezesporu patří i občanská iniciativa Česko bez kouře, která proti kouření v restauracích a jiných veřejných prostorách bojuje již řadu let.

Konec zakouřených hospod oslavil i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Před ministerstvem uspořádal akci, která měla kolemjdoucí vybídnout k típnutí své poslední cigarety. Tu pod dozorem bývalého ředitele Fakultní nemocnice v Motole típnul i bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek se ale netýká jen zákazu kouření v hospodách a barech, cigaretu si podle nových pravidel nezapálíte ani v kinech, divadlech nebo na nástupištích. Kuřáky, kteří klasické cigarety vyměnili za ty elektronické, zase čekají omezení v nemocnicích, školách nebo nákupních centrech. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek