Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posprejování věznice bylo jen přestupkem. Nejvyšší soud zmírnil trest ruskému anarchistovi

Posprejování věznice bylo jen přestupkem. Nejvyšší soud zmírnil trest ruskému anarchistovi

Ruský student Igor Ševcov se účastí na sprejování hesel na zeď ruzyňské věznice při demonstraci dopustil pouze přestupku. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, který vyhověl dovolání Ševcova a zrušil mu tříletý zákaz účasti na demonstracích. Přestupkem se nyní bude zabývat Městský úřad Prahy 6, sdělil ČTK právník Ševcova Pavel Kožoušek.

Student podle obžaloby držel hlídku při sprejování hesel na zeď ruzyňské věznice. Vinu popřel, akci prý jen natáčel. Původně byl obžalovaný i z házení zápalných lahví na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO), což se neprokázalo.

Městský soud Ševcova za podíl na sprejování potrestal vyhoštěním. Vrchní soud v Praze verdikt změnil na zákaz účasti na demonstracích. Odvolací senát se ztotožnil s názorem pražského městského soudu, že se Ševcov dopustil pomoci k poškození cizí věci. Dvouletý trest vyhoštění ale soudci označili za příliš přísný. Ševcov v Česku dlouhodobě pobývá, studuje vysokou školu. Proti trestu podal Ševcov úspěšné dovolání k NS.

Mladík po svém zatčení strávil tři měsíce ve vazbě, shodou okolností právě v ruzyňské věznici. S incidentem u Stropnického vily jej pojila pachová stopa nalezená na jedné z lahví, další důkazy nebyly. Proto ho pražský městský soud v tomto bodě obžaloby zprostil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek