Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha je oblíbená přestupní stanice teroristů. Byl tu i Šakal a strůjce 11. září Muhammad Atta

Praha je oblíbená přestupní stanice teroristů. Byl tu i Šakal a strůjce 11. září Muhammad Atta

Manchesterský útočník Salman Abedi nebyl jediný terorista, který před svými útoky strávil nějaký čas v Praze. V minulosti totiž v české metropoli pobývali i nejhledanější terorista světa Šakal či jeden ze strůjců útoků z 11. září Muhammad Atta. 

Šakal, nejhledanější terorista světa, do tehdejšího Československa poprvé přijel v roce 1978. Občanským jménem Ilich Ramírez Sánchez si město očividně oblíbil, protože do roku 1986 Prahu navštívil ještě několikrát. Nakonec byl ale po mnoha letech skrývání byl dopaden v roce 1994 v súdánském Chartúmu francouzskou tajnou službou. Následně byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody za vraždu dvou francouzských policistů a trest si odpykává ve vězení ve Francii.

Kouzlu Prahy podlehnul i jeden z útočníků z 11. září – Muhammad Atta, který sem údajně poprvé přijel v roce 1994. Dále pak měl v našem hlavním městě "operovat“ i v letech 2000 a 2001. Podle některých zdrojů zde měl Atta schůzku s iráckým diplomatem a rozvědčíkem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním.

V Praze byl na konci roku 2005 zatčen terorista libanonského původu Oussama Kassir, který cestoval ze Švédska do Bejrútu. Ten v USA čelil obvinění, že se v Oregonu v roce 1999 podílel na přípravách vybudování tréninkového tábora pro teroristy. V české vazbě Kassir setrval do září 2007, poté byl vydán do USA, kde byl o dva roky později odsouzen na doživotí kvůli podpoře terorismu.

Zatím poslední případ teroristy pohybujícího se v Praze ohlásil německý list Der Tagesspiegel s odvoláním na německé bezpečnostní zdroje. Podle něj Prahu jako místo pro mezipřistání využil předpokládaný sebevražedný atentátník z britského Manchesteru Salman Abedi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek