Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha se inspiruje v Londýně. Dejvický Kulaťák přestaví podle Trafalgarského náměstí

Praha se inspiruje v Londýně. Dejvický Kulaťák přestaví podle Trafalgarského náměstí

Vítězné náměstí v Praze se změní. Vedení hlavního města spolu s radnicí Prahy 6, architekty, dopravními odborníky a urbanisty připravují podle Hospodářských novin územní studii, která o budoucí podobě rušného „Kulaťáku“ rozhodne. Inspirací by mohlo být například londýnské Trafalgarské náměstí.

„To neznamená, že by mělo Vítězné náměstí vypadat stejně. Jde spíše o přístup, kdy se dá prostor oživit i pomocí relativně malých změn,“ popisuje úvahy pro HN Štěpán Toman ze společnosti Ting Architects.

Vedení Prahy se dlouhodobě nelíbí, že náměstí slouží spíše jako rušná křižovatka než prostor k setkávání lidí. Právě doprava ale představuje jeden z hlavních problémů, který budou muset tvůrci řešit. Otevření tunelu Blanka totiž do Dejvic nahnalo velké množství aut.

Podle Tomana ale výrazné omezení provozu potřeba nebude. Navrhuje zcelit některé plochy, které nyní zůstávají kvůli dopravě rozdělené. Jednou z možností je i vybudovat náměstí uprostřed Kulaťáku. „Jak přesně by se ale náměstí mělo proměnit, o tom rozhodne až samotná soutěž,“ dodává.

Rušnou dopravní tepnu by mohl zklidnit i obchvat, který by propojil Svatovítskou ulici přímo s Evropskou třídou. Řidiči by tak přes náměstí nemuseli vůbec jezdit. Pomoci má i prodloužení tramvajové trati do Suchdola.

Architekti budou řešit i budoucí výstavbu na náměstí. Stavět tu plánuje společnost Kaprain Group podnikatele Karla Pražáka ve spolupráci s investiční skupinou Penta. Nové budovy zřejmě vyrostou i na pozemcích ČVUT.

Vysoká škola by ale ráda i některé své pozemky prodala. Praha 6 by ráda, aby je koupil pražský magistrát a postavil na nich buď nové sídlo, nebo třeba koncertní síň.

Zadání, na jehož základě Praha 6 soutěž na novou podobu Vítězného náměstí vypíše, by mělo být hotové zhruba v červnu.