Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Práskač Jiří Kájínek. Současný lidový "hrdina" donášel na spoluvězně

Práskač Jiří Kájínek. Současný lidový "hrdina" donášel na spoluvězně

Dvojnásobný nájemný vrah, nebo romantická oběť justičního omylu zbožňovaná ženami? Nedávno propuštěná legenda českého vězeňství Jiří Kajínek (56) má, a to zcela jistě, ještě jednu tvář – práskače. Jak se Blesku podařilo zjistit, ke konci 80. let Kajínek donášel na spoluvězně pod krycím jménem Kola.

Díky odtajněným spisům Archivu bezpečnostních složek vyplouvá na světlo kus minulosti Jiřího Kajínka, kterou by asi nejraději nechal spát. Kajínek byl tajným agentem oddělení vnitřní ochrany Správy nápravné výchovy (SNV), která spadala pod ministerstvo spravedlnosti.

Šlo o jakousi vězeňskou rozvědku, která zjišťovala, jak se vězni chovají, co chystají či jak mluví o politice. A na základě těchto hlášení se pak trestalo! Kajínka jako vhodného kandidáta ke spolupráci vytipovali zkraje roku 1986. To byl zrovna ve vazbě v pražské Ruzyni.

Měl vyměřen sedmiletý trest za 26 vykradených bytů se škodou za více než 600 tisíc. Navíc zmlátil při zatýkání několik policistů a pak jim nabídl úplatek 100 tisíc, když ho pustí. „Byl použit k agenturnímu rozpracování bývalého příslušníka Sboru národní bezpečnosti Brno Stanislava Kameníka...“ uvedl náčelník Útvaru SNV č.1 Praha Adolf Kubalík.

Celý článek si přečtěte na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek