Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Právo střílet po teroristech dané ústavou? Vnitro to vládě navrhne do měsíce

Právo střílet po teroristech dané ústavou? Vnitro to vládě navrhne do měsíce

Návrh ústavního zákona má za cíl povýšit právo použít legálně drženou zbraň k zajištění bezpečnosti Česka. Na vládě se kolem něj čeká bouřlivá diskuze. Podle ministra vnitra nesouhlasí především členové kabinetu za hnutí ANO.

Ministr připustil, že návrh je částečnou reakcí na směrnici EU o držení zbraní, která plánuje zpřísnit podmínky pro držení zbraní. Uvedl, že chystá žalobu k Soudnímu dvoru EU. „Uděláme všechno pro to, aby ta směrnice nebyla součástí českého práva,“ řekl Chovanec v České televizi.

Vnitro chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. Má v úmyslu umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. V okamžiku takových útoků jsou podle něj možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

Chovanec uvedl, že od návrhu nehodlá ustoupit, i když vyvolal politickou bouři. Je přesvědčen, že jde o „zdravý rozum“. „Budu se snažit přesvědčit kolegy o tom, že pravda je na straně ministerstva vnitra,“ řekl dnes Chovanec. Návrh je podle něj vypracovaný, i když se shoda zatím nenašla. „Nechci tady zavádět žádný divoký západ. My chceme, aby prověření lidé měli možnost se podílet na zajištění bezpečnosti země,“ uvedl Chovanec.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek