Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražany vyděsila tryzna za zesnulého hasiče. Sirény považovali za poplach

Pražany vyděsila tryzna za zesnulého hasiče. Sirény považovali za poplach

Pět minut před desátou hodinou se na 140 sekund rozezněly v Praze a středočeském kraji sirény. Záměrem bylo uctít památku hasiče Jana Odermatta, který minulý týden podlehl zraněním z požáru lakovny ve Zvoli u Prahy. Spousta lidí ale chystané akci nevěděla a zvuk sirén je vyděsil. 

Mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová redakci INFO.cz uvedla, že operátorky na tísňové lince během poslední hodiny zaznamenaly během poslední hodiny více než 100 dotazů. Vyděšení Pražané se tázali, co se děje a jestli jim hrozí nějaké nebezpečí, protože zvuk sirén jsou zvyklí slýchat většinou jen při jejich zkoušce každou první středu v měsíci. 

Na policii volala i čtenářka INFO.cz Marie. Myslela si totiž, že se hlásí poplach kvůli vodě. „Netekla nám teplá a studená jaksi divně smrděla. Říkala jsem si, jestli to není něco podobného jako předloni ta špatná voda v Dejvicích. Tam tehdy také myslím pouštěli sirény, ale stroprocentně jistá si tím nejsem…“ napsala redakci. Elektronické sirény byly skutečně v roce 2015 jedním ze signálů, které obyvatele Dejvic a Bubenče varovaly před kontaminovanou pitnou vodou, jak později v jednom z rozhovorů zdůraznil i generální ředitel Pražských vodovodů a­ kanalizací Petr Mrkos.

Nezvyklá pieta k uctění památky hasiče, který zemřel ve výkonu služby, způsobila poprask i na sociálních sítích, které se záhy po spuštění sirén začaly plnit příspěvky, z nichž bylo patrné znepokojení i zloba ze zbytečného vyvolávání paniky.

Někteří poukazují také na neznalost lidí, které nevěděli, co sirény ohlašují. Prahou se totiž rozezněl nepřerušovaný zvuk, který značí zkoušku sirén či pietu. Hrozící nebezpečí se oznamuje kolísavým tónem, který může zaznít třikrát po sobě.  

Naposledy se „pietním“ tónem rozhoukaly sirény předloni 5. března ve 12,00 hodin, jako symbolické uctění památky osmi občanů České republiky, kteří zahynuli při střelbě v Uherském Brodě. Vláda tehdy rozhodla, že sirény budou znít v celé zemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek