Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předvolební hazard šéfa lidovců. Mluví o znovuzavedení poplatků za hospitalizaci

Předvolební hazard šéfa lidovců. Mluví o znovuzavedení poplatků za hospitalizaci

Vysoké náklady na léčbu vážně nemocných pacientů – to je podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka důvod, proč by se mělo zvážit opětovné zavedení poplatků za hospitalizaci. Prohlásil to na tiskové konferenci při příležitosti světového dne roztroušené sklerózy, kterou sám trpí.

Lidovec si od případného opětovného zavedení poplatků za hospitalizaci slibuje, že by se více peněz dostalo na léčbu vážně nemocných pacientů. Na příkladu nemocných roztroušenou sklerózou vicepremiér demonstroval, jak vypadá situace v současnosti. Z dvaceti tisíc lidí, kteří chorobou trpí, se jich pouze šest tisíc dočkalo účinné, ale drahé biologické léčby.

Podle Bělobrádka je proto otázkou, zda by lidé neměli platit v omezeném režimu za pobyt v nemocnici, aby zbylo na léčbu závažných nemocí. Stokorunový poplatek za den hospitalizace byl po verdiktu Ústavního soudu zrušen od ledna 2014. Vládní ČSSD se zavázala poplatek neobnovit, proti byli dřív i lidovci.

Počet lidí s roztroušenou sklerózou podle lékařů každoročně narůstá. V registru, kde se shromažďují data ze všech 15 specializovaných center v Česku, bylo ke konci loňského roku 9044 pacientů, kteří mají biologickou léčbu a zhruba dalších 2000 pacientů, kteří biologickou léčbu nemají. U pacientů v pozdní fázi již biologické léky nezabírají. Těchto nemocných může být kolem 40 procent z celkového počtu lidí s roztroušenou sklerózou.

Náklady zdravotních pojišťoven na léčbu nemocných s touto chorobou se mohly loni blížit dvěma miliardám korun. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má podle svého mluvčího Oldřicha Tichého mezi svými klienty přes 15 000 pacientů s roztroušenou sklerózou, loni vydala na jejich léčbu zhruba 1,7 miliardy korun. Většinu z toho, přes 1,5 miliardy korun, tvořily náklady na biologickou léčbu pro asi 6000 nemocných. Výdaje VZP na tyto účely dlouhodobě stoupají, v roce 2012 činily 991 milionů korun.

Roztroušená skleróza je chronickým zánětem nervového systému, nemoc napadá a postupně ničí centrální nervovou soustavu, tedy mozek a míchu. U nemocných se objevují problémy s pohybem, zrakem či řečí, únava a bolesti i deprese. Příčina není známa, bez léčby končí pacienti na vozíku. Objevuje se v mladším věku, častěji postihuje ženy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek