Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

PŘEHLEDNĚ: Nižší DPH na pivo, digitalizace i stovky kilometrů dálnic. Co slibuje Babišova vláda?

PŘEHLEDNĚ: Nižší DPH na pivo, digitalizace i stovky kilometrů dálnic. Co slibuje Babišova vláda?

Vláda Andreje Babiše schválila programové prohlášení. Plánuje zvyšovat investice, zintenzivnit dostavbu dálniční sítě a klást důraz na digitalizaci. V zahraniční politice chce spolupracovat s Evropskou unií a NATO. Co dalšího lze z dokumentu vyčíst?

Menšinová vláda hnutí ANO už programové prohlášení rozeslala do jednotlivých parlamentních stran. O podpoře začne jednat nejdříve se zástupci KDU-ČSL a ODS. Hlasování o důvěře si naplánovala na 10. ledna.

Finance

Vláda bude chtít zjednodušit a elektronizovat daňový systém. Zavazuje se zvýšit investice a platy ve vybraných profesích. Mezi ně patří pedagogové nebo sociální pracovníci. Cílem je také zrušit superhrubou mzdu. Nově by se daň z příjmu měla odvíjet od hrubé mzdy a činila by 19 procent.

Kabinet se také vrátil k návrhu na snížení daně z přidané hodnoty. Klesnout by měla například u piva, řezaných květin nebo vodného a stočného. Vyhodnocovat fungování chce vláda u systému elektronické evidence tržeb. Případně navrhne jeho změny.

Sociální politika

Kromě zvýšení důchodů plánuje vláda zlepšit podmínky života seniorů a zabránit jejich diskriminaci v jakékoli podobě v přístupu k práci, ke vzdělávání nebo k volnočasovým aktivitám a veřejnému životu. Základní výměra důchodu by se měla zvýšit na deset procent průměrné mzdy.

Nově by měl vzniknout odborný tým pro důchodovou reformu, který by posoudil dosavadní návrhy. Vláda chce také zavést systém předvídatelného růstu minimální mzdy.

Digitalizace

Babišův kabinet přichází s projektem Digitální Česko. Na oblast klade v prohlášení velký důraz. Základním bodem má být úplné pokrytí země vysokorychlostním internetem. Prosadit chce též zákon o právu na internet.

Vláda plánuje zřídit pozici centrální IT autority, která by vytvářela standardy a koordinovala jednotlivé aktivity. V prvních 100 dnech chce vytvořit akční plán s jasnými termíny, kdy budou které agendy jednotlivých ministerstev a státních úřadů zapojeny do Digitálního Česka.

Zahraniční politika a obrana

Programové prohlášení akcentuje orientaci na Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Vláda věří, že se jí podaří zvýšit výdaje na obranu tak, aby v roce 2024 nebo 2025 dosáhly dvou procent HDP, jak se Česko zavázalo při vstupu do NATO. Plánuje posílit účast na misích v Afghánistánu a Iráku a chtěla by zapojit Severoatlantickou alianci do řešení migrační krize.

Dokument zmiňuje i boj s kybernetickými hrozbami, nutnost reformy EU, odmítá přijetí eura a požaduje, aby o přijetí uprchlíků i nadále rozhodovaly členské státy. Odvážně působí věta o podpoře postupné integrace Západního Balkánu do EU.

Doprava

Vláda slibuje intenzivnější dostavbu dálniční sítě. Do roku 2021 chce zprovoznit 210 kilometrů dálnic. Z toho 110 by mělo být nových a stovka připadnout na zrekonstruované úseky D1. Snazší by měla být také výměna řidičských průkazů a opravou mají projít některá nádraží.

Vzdělávání

V oblasti školství sází kabinet na zvyšování platů učitelů. Do čtyř let by je rád viděl na 150 procentech současné hodnoty. V plánu má také revizi inkluze a posílení pozice ředitelů škol. Ti by měli více fungovat jako manažeři.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek