Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přemalování růžového tanku nazeleno zůstane bez trestu. Vojenský klub ho prý nijak nepoškodil

Přemalování růžového tanku nazeleno zůstane bez trestu. Vojenský klub ho prý nijak nepoškodil

Případ natírání růžového tanku v Brně nazeleno zůstane bez trestu. Úřad městské části Brno-střed dospěl k závěru, že členové brněnského vojenského klubu historický bojový stroj nijak nepoškodili. Pokutu nedostanou ani aktivisté, kteří tank překryli plachtou. O rozhodnutí úřadu dnes informoval web Lidovky.cz.

Růžový tank stojí na Komenského náměstí v Brně před evangelickým chrámem od 11. května. Exponát je součástí výstavy Kmeny 90 a do Brna byl přivezen z Prahy. Část tanku přemalovali 20. května členové brněnského vojenského klubu. Tři z nich zadrželi přivolaní policisté, a případ byl předán přestupkové komisi Brno-střed.

Komise nyní dospěla k závěru, že tank přemalováním nijak neutrpěl. „Vzhledem k tomu, že byla barva omyvatelná, došlo k jejímu odstranění a nedošlo tak k žádné škodě, ani zde nebyla shledána zásadní společenská škodlivost, byl tento přestupek odložen bez udělení pokuty,“ sdělila Lidovkám.cz mluvčí úřadu Kateřina Dobešová.

Bez trestu zůstanou také další dva incidenty související s růžovým tankem v Brně. V prvním případě byl na hlavni tanku zavěšený pletený transparent. Ve druhém případě byl stroj překrytý modrou plachtou s nápisem Slušní lidé. K této akci se na sociálních sítích přihlásilo stejnojmenné hnutí. „Tyto přestupky ale byly z důvodu nezjištění konkrétního pachatele odloženy,“ uvedla Dobešová.

Růžový tank je dílem Davida Černého, Moravská galerie z něj učinila nejviditelnější součást výstavy Kmeny 90. Původně to byl tank Rudé armády, který v Praze dlouho připomínal její triumf nad nacismem v druhé světové válce. Černý mu na začátku 90. let dal růžový nátěr. Od vystavení v Brně poutá tank značnou pozornost, objevilo se více pokusů na něj umístit různé nápisy či transparenty. Je střežený kamerovým systémem.