Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Premiér nikdy nepracoval a má pod sebou ekonomické diletanty.“ Babiš spočítal Sobotkovi jeho kauzy

„Premiér nikdy nepracoval a má pod sebou ekonomické diletanty.“ Babiš spočítal Sobotkovi jeho kauzy

Dva nejmocnější muži vlády jsou v dosud nejtvrdším sporu za dobu společného vládnutí. Premiér Sobotka dal Andreji Babišovi tři dny na vysvětlení kauzy korunových dluhopisů a nejasností kolem jeho financí. Ve vzduchu visí krajní možnost, že Babiše odvolá – poradci šéfovi vlády připravili analýzu a celkem 22 otázek, na které prý chybí uspokojivá odpověď. Babiš oponuje, že vše vysvětlil, vysvětlí znovu a že prý jde spíš o Sobotkovu účelovou snahu nasbírat politické body.

Jestli koaliční kabinet současnou krizi ustojí, nebo odejdou všichni ministři za ANO momentálně, nikdo neví. Babiš nechce předjímat, jak se zachová, ke svému odvolání nevidí důvod.

Podle Sobotky dluží Babiš veřejnosti i vládním partnerům odpovědi na řadu otázek. Podezření jsou kolem jeho jednokorunových dluhopisů i kolem původu jeho majetku a ohrožují důvěryhodnost státu, uvedl premiér.

„Pan premiér se mnou nemluví.“
Andrej Babiš

Vicepremiér poté Sobotku kritizoval, že nepočkal, až vysvětlí transakce s dluhopisy ve sněmovně, která mu k tomu stanovila termín do konce dubna. „Já bych byl strašně rád, aby skutečně si počkal na to vysvětlení, i když to vypadá tak, že má už dopředu jasno,“ řekl o Sobotkovi. Písemné vysvětlení předá v pátek předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi (ČSSD).

1080p 720p 480p 360p 240p
Babiš na Sobotku před časem zaútočil i v rozhovoru pro INFO.CZ

Babiš spolu s tím připomněl kauzy, které se z minulosti pojí se Sobotkou a ČSSD – například OKD nebo aktuálně odložený prodej elektrárny Počerady. Podle Babiše Sobotka způsobil svými rozhodnutími škodu v řádech miliard korun. Označil ho za člověka, který „nikdy nepracoval, maximálně jako koncipient jeho kmotra Pokorného“ a problematice dluhopisů nerozumí. Opírá se prý o rady ekonomických diletantů.

Babiš chce příští týden mluvit o situaci s prezidentem Milošem Zemanem, který je obecně považovaný za jeho spojence.

Zeman v TV Barrandov na dotaz, zda by vyhověl návrhu na odvolání Andreje Babiše uvedl: „V takovém případě bych si asi premiéra pozval a zeptal bych se ho, zda má cenu odvolávat jakéhokoli ministra půl roku před volbami. Je to velmi absurdní, velmi neobvyklé a opět to svědčí o předvolebním souboji. A promluvil bych si i s Andrejem Babišem a zeptal se ho, zda si přeje být mučedníkem.“

„A. Babiš je zvyklý lidi zastrašovat, zdokonalil se při přebírání firem. Na mne to neplatí. V případě dluhopisů i dalších kauz čekám vysvětlení,“ reagoval na Babišovu tiskovou konferenci na twitteru Sobotka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek