Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiér Sobotka stále nemá ministra průmyslu. Nenajde ho ani na sjezdu ČSSD

Premiér Sobotka stále nemá ministra průmyslu. Nenajde ho ani na sjezdu ČSSD

Ministerstvo průmyslu a obchodu zůstává po vyhazovu Jana Mládka bez regulérního šéfa a prozatím ho spravuje premiér Sobotka. Ten sliboval, že jméno nového ministra oznámí po sjezdu ČSSD, který dnes v Brně končí. Vhodný adept ale zřejmě stále chybí a jeho hledání se protahuje.

Najít někoho, kdo před podzimními volbami věnuje několik měsíců úsilí v podstatě sebevražedné misi v čele ministerstva, může pro Bohuslava Sobotku být nakonec velký problém.

Je otázkou, zda za průtahy stojí jednoduše zaneprázdněnost premiéra, který se skutečně rozhodne až po sjezdu, nebo je problém hlubší a vhodný kandidát, který by prošel na Hradě, ČSSD chybí. Takřka jisté je jedno: jméno teď ještě nezazní.

„Budeme se o tom bavit v nejbližších dnech,“ potvrdil v rozhovoru pro Českou televizi nový místopředseda strany Jan Birke, že otázka stále není uzavřená.

Sám prý na ministerský post nemíří. „Musím někdy spát,“ odpověděl v rozhovoru pro ČT s dovysvětlením, že zaměstnaný je už dost. Kromě stranické funkce působí jako volební manažer ČSSD, poslanec a starosta Náchoda, kde se chce dle svých slov věnovat práci i nadále.

Spekulovalo se o tom, že na post v čele ministerstva nastoupí premiérův spojenec Tomáš Prouza, dokud on sám překvapivě neoznámil, že jde vydělávat do soukromého sektoru. Ve hře bylo jméno náměstka na MPO Jiřího Havlíčka i exministra Milana Urbana. Ani jeden z nich ale zatím na ministerský post nakročeno nemá a premiér chod úřadu řídí sám při své obsáhlé standardní agendě.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na návrh premiéra Sobotky. Za hlavní důvod personální změny předseda vlády označil postup Mládka v otázce cen mobilních dat. Mládek byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů. On sám odmítal, že by šlo o pochybení, a označil se za oběť kampaně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek