Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiérem bude Zaorálek, nebo Bělobrádek. Prezident Zeman odkryl karty

Premiérem bude Zaorálek, nebo Bělobrádek. Prezident Zeman odkryl karty

Po odstoupení Bohuslava Sobotky by měl být dalším premiérem někdo z ČSSD, řekl prezident Zeman v rozhovoru pro televizi Barrandov. Sociální demokracie má dle jeho názoru na premiéra právo, protože vyhrála parlamentní volby. Nevylučuje však, že nakonec jmenuje premiérem šéfa lidovců Pavla Bělobrádka.

Prezident podrobil ostré kritice premiéra Bohuslava Sobotku. Demisi, kterou se chystá podat, považuje za akt zoufalství a zbabělost. „Předseda strany hledá nepřátele všude jinde než ve své straně a především ve své osobě,“ uvedl prezident. „Dokážu lidsky pochopit, že je unavený, zažil jsem to taky. Jediné co neberu, je zbabělé kličkování. Když chlap řekne, rozhodl jsem se tak a tak, tak si za tím stojím,“ zdůraznil Zeman.

Prezident také Sobotkovi vytkl, že ho se svým úmyslem dopředu neseznámil. „Je to dramatická politická chyba, myslí si prezident. „A teď jako malý kluk kličkuje a hledá únikové cesty, jak tu demisi aspoň trochu oddálit,“ myslí si Zeman.

Pokud premiér Sobotka demisi skutečně podá, prezident ji přijme. Zároveň je toho názoru, že půl roku před volbami „nemá cenu dělat kotrmelce“ a vláda by se neměla měnit. „Až na drobné výjimky, by vláda měla zůstat tak jak je. Jediný, kdo by měl odstoupit, je premiér,“ uvedl prezident, který tak podpořil setrvání Andreje Babiše ve vládě.

Náhradu za Bohuslava Sobotku prezident hledá v sociální demokracii. „Premiérem by měl být opět člověk z ČSSD, protože sociální demokracie vyhrála volby,“ říká Zeman. V současné době zaznívají zejména dvě jména – Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka. Prezident vidí jako vhodnějšího adepta na premiéra druhého v pořadí, protože má dle jeho názoru větší šance projít hlasováním o důvěře vlády. V případě Milana Chovance předpokládá Zeman blokádu ze strany hnutí ANO.

Prezident nicméně nevylučuje, že premiérem bude někdo jiný. Za vhodného adepta by rovněž viděl předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek