Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přes Česko se ženou silné bouřky, na sever přinesly i centimetrové kroupy

Přes Česko se ženou silné bouřky, na sever přinesly i centimetrové kroupy

Extrémní horko vystřídaly večer silné bouřky, které ze severozápadu postupují přes Česko. V Německu zkomplikovaly dopravu a dva lidi v souvislosti s nimi zemřeli. Do Česka přinesly intenzivní srážky a krupobití.

Popadané stromy na řadě míst republiky zkomplikovaly železniční dopravu, hasiči odstraňovali i stromy popadané na silnice. Český hydrometeorologický ústav večer informoval o tom, že přes severozápad Čech zvolna postupuje studená fronta dále k východu.

„V uvedených krajích se vyskytují bouřky s výraznou elektrickou aktivitou, s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu a ojediněle se vyskytují kroupy. V důsledku nárazového větru jsou ojediněle registrovány vývraty stromů a přechodné výpadky proudu,“ uvedli meteorologové.

Krupobití a deště se už vpodvečer dočkali obyvatelé severních Čech. Kroupy velké jeden centimetr hlásí Šluknov a podobná situace je v Lovosicích i v Liberci. Na několika železničních tratích nemohly jezdit vlaky kvůli stromům, které popadaly na koleje či trakční vedení. Problémy byly hlavně na severu Čech, ve středních Čechách i v Praze. Například v Karlovarském kraji hasiči vyjížděli ke třem desítkám událostí. Většinou se jednalo o stromy popadané přes silnici, zasahovali ale i u několika požárů.

„Bouřky budou během noci postupovat dále k východu, na Moravě a ve Slezsku se vyskytnou zejména v druhé polovině noci,“ uvedli meteorologové. Voda z přívalového deště může podle nich ojediněle zatopit sklepy a další níže položená místa.

Ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji se bouřky čekají až po půlnoci, výstraha platí do pátečních 07:00. Silné bouřky přišly do Česka po dni, který byl letos nejteplejší. Padaly desítky rekordů, v Husinci-Řeži u Prahy bylo rovných 36 stupňů.

V Německu bouřky zabíjely

Silné přeháňky a lijáky na řadě míst na severu a severovýchodě Německa způsobily vážné komplikace v dopravě. Přerušené bylo například železniční spojení mezi trojicí velkoměst Berlín, Hamburk a Hannover. Nepřízeň počasí si už vyžádala i dva lidské životy.

Poblíž dolnosaského města Uelzen, kde se vítr hnal rychlostí přes 100 kilometrů za hodinu, zemřel podle televize n-tv padesátiletý muž, když na jeho auto spadl strom. Nedaleko místa neštěstí byla zase těžce zraněna cyklistka, kterou také zasáhl padající strom.

V jiné dolnosaské obci Alt Isenbüttel zahynula 83letá žena, když svým automobilem vjela do větvoví vyvráceného stromu, informovala agentura DPA. Strom musel na silnici spadnout těsně před ženu, sdělila večer policie.

Další podrobnosti čtěte zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek