Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Propuštění Čechů z Libanonu tajně vyjednali bratři Pelikánové. Šlo o výměnu za Fajáda, vláda o tom nevěděla

Propuštění Čechů z Libanonu tajně vyjednali bratři Pelikánové. Šlo o výměnu za Fajáda, vláda o tom nevěděla

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se měl nestandardním způsobem angažovat v propuštění údajného agenta Alího Fajáda, který obchodoval se zbraněmi. Podle zdrojů Radiožurnálu byl za ním Pelikán osobně ve vězení a půjčil Fajádovi dokonce svůj telefon, aby si mohl zavolat. Mělo se jednat o výměnný obchod – Fajáda propustili výměnou za pětici Čechů unesených v Libanonu.

Loni v únoru Česko propustilo libanonského obchodníka Alího Fajáda, který ve vězení strávil 21 měsíců a měl být vydán do Spojených států, kde byl obviněn ze spolupráce s teroristy. Ve stejnou dobu se do Česka z Libanonu vrátilo i pět Čechů, které v roce 2015 v údolí Bikáa někdo unesl. Nyní se v médiích hovoří o výměnném obchodu, který měli vyjednat bratři Pelikánové.

„Jednou ráno přišli pro Fajáda, že má nějakou návštěvu, bylo to tak kolem 6.20, taková nestandardní návštěva v tuhle dobu. Vrátil se do hodiny, a pak se pan Fajád pochlubil, že byl u pana ředitele, že tam za ním byl pan ministr spravedlnosti a že požádal pana ministra, zda si může zavolat a ten mu mobil poskytl a zavolal si,“ cituje iRozhlas.cz dozorce pankrácké věznice, který si přál zůstat anonymní.

Ministr spravedlnosti Pelikán následně rozhodl o tom, že bude Fajád propuštěn a může se vrátit zpět do Libanonu. Situaci nyní komentovat nechce. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který byl dříve ministrem spravedlnosti, se nad netradičním postupem Roberta Pelikána podivuje. Podle něj není běžné, aby se ministr osobně setkával s vězni, o jejichž vydání rozhoduje. „Takovýto postup, pokud se potvrdí, je naprosto nestandardní. Pokud by se přesto ministr chtěl potkat s takovou osobou, měl by být o schůzce učiněn záznam ve spise. Pokud schůzka byla tajná, ukazuje to, že rozhodování ministra není nestranné. Podle mého názoru je to velký průšvih a vznikají pochyby, proč pan ministr nevyšel vstříc žádosti USA o jeho vydání a pana Fajáda propustil,“ řekl Pospíšil pro iRozhlas.cz.

Bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán je světově uznávaným arabistou, který v Libanonu i studoval. Právě on měl vyjednat propuštění pětice Čechů z Libanonu a dokonce se do Libanonu v té době vrátil a počkal, než budou vězni z obou zemí propuštěni. Před ním se o propuštění Čechů pokoušela i česká diplomacie a tajné služby včetně Vojenského zpravodajství, ovšem neúspěšně. Podle všeho to vypadá, že ministr Pelikán se svým bratrem jednali na vlastní pěst. O jejich krocích neměla dle iRozhlasu.cz vláda ani tušení.