Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protesty lékařů vrcholí. Příští týden zavřou ordinace, ošetří vás jen zubaři

Protesty lékařů vrcholí. Příští týden zavřou ordinace, ošetří vás jen zubaři

Sdružení praktických lékařů vyzvalo své členy, aby 18. října, tedy příští středu, na jeden den zavřeli ordinace. Protestuje tak proti byrokracii a podfinacování praxí. Na dnešní demonstraci lékařů ve Žlebech na Kutnohorsku to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Pokud by naše požadavky nebyly akceptovány, jsme připraveni zavírat opakovaně," oznámil Šonka novinářům.

Předpokládá, že akci podpoří většina kolegů. "K protestu se připojili praktičtí lékaři pro děti a dorost a ambulantní specialisté, kteří také uzavřou své ordinace," uvedl. Stomatologové podle něj protest podporují, ale budou ordinovat.

Důvodem je podle Šonky dlouhodobé podhodnocení ambulantní péče a její tristní stav, kterému podle něj ministerstvo zdravotnictví nevěnuje pozornost. Lékařům vadí povinnost předepisovat recepty jen elektronicky a chystaná elektronická evidence tržeb. Protestují také proti tomu, že úhrady jejich práce ze strany zdravotních pojišťoven mají příští rok stagnovat. Vadí jim, že ministerstvo přidává hlavně nemocnicím.

Protestovat po České republice má dnes asi 10.000 lékařů. Ordinace zůstávají otevřené, lékaři mají na rukávech černé pásky.