Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protikuřácký zákon prošel i Senátem. Na řadě je Zeman

Protikuřácký zákon prošel i Senátem. Na řadě je Zeman

Zákazu kouření v restauracích od konce května patrně už nic nezabrání. Návrh prošel Senátem, kde pro něj hlasovalo 45 z 68 přítomných senátorů. Nyní už čeká zákon jen na podpis prezidenta Zemana, který již dříve prohlásil, že mu nebude bránit.

Mezi senátory se před přijetím zákona rozhořela ostrá debata. Zrychlené schválení beze změn navrhoval předseda senátního evropského výboru Václav Hampl z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Argumentoval tím, že schválení zákona beze změn doporučily jednotně všechny senátní výbory,

Proti rychlému přijetí bez úprav se postavily senátorské kluby Starostů a ODS, které chtěly navrhované zákazy a omezení alespoň částečně zmírnit. Projednávání zákona se tak protáhlo až do odpoledne.

Norma má zavést také zákaz kouření na nástupištích, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech nebo prodej cigaret v automatech. Návrh počítá rovněž se sankcemi ve formě zákazu činnosti až na dva roky za porušení zákazu prodeje cigaret mimo vybraná místa nebo osobě mladší 18 let, případně za prodej alkoholu podnapilému člověku.

Právě toto ustanovení se stalo předmětem nejčastější kritiky řady senátorů včetně vládní KDU-ČSL. O jeho zrušení ale Senát nehlasoval. Podobně dopadla i snaha Václava Hampla (za KDU-ČSL) zakázat kouření v autech, pokud v nich jedou děti. Toto zpřísnění zákona nyní nedoporučil ani ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), podle něhož je norma maximálním kompromisem.

Jednotně pro přijetí hlasovali pouze přítomní členové klubu ANO a Klubu nezávislých senátorů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek